banner39

Türkiye Çeçen komutanı ortada bıraktı/ VİDEO

Türkiye'nin önce kabul ettiği Çeçen komutan, Rusya'ya iade edilme korkusu içinde Cidde Havalimanı'nda yardım bekliyor!

Arşiv 30.09.2009, 12:17 08.10.2018, 16:34
Türkiye Çeçen komutanı ortada bıraktı/ VİDEO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Umre ziyaretinin ardından yaşadığı Türkiye'ye dönen Çeçen komutan Musa Kaimov (35), İçişleri Bakanlığı'nın talimatıyla girişine izin verilmeyerek Suudi Arabistan'a geri gönderildi. Vize süresi dolduğu için Arabistan'a da alınmayan Çeçen komutan, Rusya'ya iade edilme korkusu içinde Cidde Havalimanı'nda yardım eli uzanmasını bekliyor.

Savaşın ardından 5 yıl önce Türkiye'ye sığınan Musa Kaimov, Eylül başında oturma iznini alır almaz eşi ve çocuklarını Türkiye'de bırakıp, Umre için kutsal topraklara gitmişti. Atatürk Havalimanı pasaport kontrol noktasında sorun yaşamadan çıkış işlemlerini yaptıran Çeçen komutan, yaklaşık bir ay kaldığı Suudi Arabistan'dan bugün dönerken Türkiye'ye giriş engeline takıldı. Alınan bilgiye göre; komutanın ülkeye girişi İçişleri Bakanlığı'ndan gelen ve gerekçesi belirtilmeyen bir talimat üzerine yapılmadı. Havalimanı pasaport büro amirliğinde hakkında dönüş tutanağı hazırlanan Çeçen vatandaşı, geldiği uçakla Cidde'ye geri gönderildi. Kaimov'un beraberinde getirdiği zemzem suyu ile valizi ise ailesine teslim edildi. Vize süresi dolduğu için Suudi Arabistan'a da alınmadığı öğrenilen Çeçen komutan Rusya'ya iade korkusuyla çaresiz şekilde Cidde Havalimanı'nda beklediği belirtildi. Türkiye'deki yakınlarına şarjı bitmek üzere olan telefonuyla ulaşan komutanın, ''Türkiye'ye tekrar gelemezsem Azerbaycan ya da Mısır'a gitmek istiyorum. Rusya'ya iade edilmem ölüm olur'' dediği öğrenildi.

Kocasının Türkiye'ye alınmadığını öğrenen Mared Kaimov, çocukları 8 aylık Omar, Nurali (5) ve İbrahim (3) ile Atatürk Havalimanı'na koştu. Aileye destek veren İmkander Başkanı Nuray Canan Bezirgan'ın yanı sıra, geçen yıl Rusya'ya gönderilmek istenirken pasaportunu yırtıp, polislere direnişi medyada yer aldıktan iadesi gerçekleşemeyen Çeçen komutan İmran Abdülazimov (52) da arkadaşının akıbetini öğrenmek için havalimanına geldi.
"TÜRKİYE'YE, HALKI MÜSLÜMAN DİYE SIĞINMIŞTIK"

Çocuklarıyla perişan halde eşinin neden ülkeye alınmadığını merak eden Mared Kaimov, müracaat ettiği polislerden bir bilgi alamadı. Yasal haklarını kullanarak Türkiye'de yaşadıklarını anlatan Mared Kaimov, ''Neden eşimi benden uzaklaştırdılar bunu öğrenmek istiyorum.'' diye yetkililere sordu. Türkiye'de kaldıkları süre içinde sıkıntı yaşamadıklarına işaret eden Çeçen kadın, ''5 yıldır buradayız. Bir ay önce aldığımız oturum izni 2009 soruna kadar geçerliydi. Rusya'nın talebi üzerine mi girişi iptal edildi, haberim yok. Türkiye'ye, halkı 'Müslüman' diye sığınmıştık. Böyle bir şey yapılacağına inanmıyordum. Olayın şokundayım. Eşimin Türkiye'ye gelmesini istiyoruz.'' talebinde bulundu.

Aileye destek veren İmkander Başkanı Nuray Canan Bezirgan da, Umre'den dönen Musa Kaimov'un İçişleri Bakanlığı'nın özel bildirgesiyle Türkiye'ye girişinin yasaklandığını öğrendiklerini, bunun siyasi bir karar olduğu kanaatini taşıdıklarını söyledi. 17 Ağustos'ta alınan yasak kararının Çeçen komutana bildirilmediğine dikkat çeken Bezirgan, şöyle devam etti: ''Kaimov, ülkeye girişinin yasaklandığını bilmeden umre ziyareti için yurt dışına çıktı. Burada 3 çocuğu ve eşi kendisini bekliyordu. Yetkililerden gereğini mutlaka yapmasını, Musa Kaimov'un, Türkiye'ye Müslüman bir ülke olduğu için sığındığını ve biran önce ailesine kavuşması gerektiğini düşünüyoruz.''

"ARKADAŞIMIN HAYATI TEHLİKEDE"

İçişleri Bakanlığı'nın 'sınır dışı' kararı üzerine 26 Aralık 2008 tarihinde Atatürk Havaalanı'ndan Rusya'ya gönderilmek istenirken pasaportunu yırtarak polislere direnen ve iadesi durdurulan Çeçen komutan İmran Abdülazimov ise, Suudi Arabistan'a geri gönderilen arkadaşının hayatından endişe duyduğunu vurguladı. Abdülazimov, ''Bir ay önce vize alınca 'artık rahat yaşayacağız' diye düşünürken şimdi tam tersi oldu. Daha önce benim Rusya'ya iade edilmemde olduğu gibi her şey gizli tutuluyor. Suçun ne olduğu, ne için olduğu sebebi söylenmiyor. Kaimov'un yaşamı tehlike altında. Suudi Arabistan'dan Rusya'ya iade edileceğini düşünüyorum.'' izahını yaptı.

ilgili haber:

banner53
Yorumlar (6)
Hasan 12 yıl önce
Nedir bu? Ruslarla savaşmak ne zamandan suç sayılmağa başladı bu ülkede? AK parti kime hizmet ediyor? Yazıklar olsun...
yunus emre yılmaz 12 yıl önce
yetkililere sesleniyorum yardım edin allah aşkına allh aşkına...
BULUT 12 yıl önce
Maalesef türkiye son dönemde hilekar yürütmekte! Bir tarafdan çini kiniyor obir yannan haman ardinnan iyi ekonomi iliski kuriyor! Iranan sürgun olan azeri türlere siginak vermiyor ama kötu sandigimiz bati veriyor! Bize artik türkiyanin desteki gerek yok ricamiz bizim düsmanlara yardim etmasin.polotika
alikemal 12 yıl önce
utanıyorum ALLAHIM bu ülkede yaşamaktan artık bu icişleri bakanınından verdikleri sozden donenlerden menfaatleri icin haksızlık karşısında susanlardan utanıyorum ALLAHIM bu ne rezilliktir kim bunlar bizi kim yonetiyor bir mazlum davasında haklı olan kardeşlerimize yapılanlar zoruma gidiyor vatan hainlerine acılım yapanlar yüzyıllarca omuz omuza mücadele etimiş kardeşlerimize bu yapılanlar bu revamı deli oldum cıldırıyorum ne dir bu rezillik şahsiyetsizlik .yeter bu rezilligi durdurum verin vizeleri bu ülkede en az onların kadar hakkı var kardeşlerimiz yaşaması
yasin pamuk 12 yıl önce
sn.Cumhurbaşkanım,Başbakanım size oyumu öncelikle allah katında hesap vereceğinizin bilincinde olduğunuzu düşündüğüm için verdim.Şayet allah yolunda bir mümmine sahip çıkamayacaksanız.kuranın peygamber efendimizin emirlerini uygulamaktan kaçınıp kafirlerden korkup,allah yolunda olanları cihadlarında yalnız bırakacaksanız. hakkımı helal etmiyorum.
M. Aydemir 12 yıl önce
Cecen komutan birkac gün sonra ailesine kavusur. Panige kapilmaya gerek yok.
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?