banner15

Türkiye Çin, Hindistan ve Rusya'dan yatırımcı bekliyor

Türkiye'nin, Çin, Hindistan ve Rusya'nın yatırımlarını çekmesinin önemine vurgu yapıldı.

Türkiye Çin, Hindistan ve Rusya'dan yatırımcı bekliyor


Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Genel Sekreteri Mustafa Alper, Türkiye’nin krizden çıkıp çıkmadığı konusunda yüksek işsizliğe dikkat çekerek “Dipte değiliz bu kesin, ama krizi atlattığımızı söylemek de biraz zor” dedi. Türkiye’nin dünyadaki doğrudan yatırımlarda binde 3 gibi küçük bir payının olduğuna dikkat çeken Alper, Türkiye’nin, Çin, Hindistan ve Rusya’nın yatırımlarını çekmesi önemine vurgu yaptı.

DOĞRUDAN YATIRIMI TEŞVİK ETMELİYİZ

Mustafa Alper, Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle Türkçe Servisi ile yaptığı uzun söyleşide Türkiye’deki doğrudan yabancı yatırımlar için ortamı değerlendirdi. Türkiye’de ekonomik büyümenin bu yıl 5'in üzerine çıkması beklenebileceğini ancak uluslararası konjonktürün de bunda etkisi önemli olacağını belirten Alper, “Doğrudan yatırımlar burada önemli pay alabilir, büyüme tahmini beklendiği gibi gelirse. Ama gelmezse ki şu anda yani ilk iki aydaki görüntü düşük gidiyor, büyümenin bir anda bu kadar kolay yukarı çekmesini kolay kolay sağlamayacaktır diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

IMF İLE ANLAŞMA OLMAMASININ OLUMSUZ ETKİSİ YOK

Büyümeye katkıda bulunacak uluslararası yatırımların, Türkiye’ye gelmesinin öyle beklendiği kadar kolay olamayacağını da göz önünde bulundurulması gerektiğini ifade eden Alper, IMF ile anlaşmanın yapılmamasının ise, bu yöndeki beklentilerin nedeniyle çok fazla olumsuz bir etkisi olduğunu sanmadığını söyledi. Mustafa Alper, Türkiye’de uzun bir süreden beri gündemde bulunan yapısal reformların yerine getirilmesinin önemini vurgularken Türk Ticaret Kanunu’nun çıkması gereğine dikkat çekerek Türk Ticaret Kanunu gibi yıllardır sürüncemede olan bu yasanın çıkması, iş dünyası için çok temel güvencelerden bir tanesi olacaktır. Bu kanunun bir an önce devreye girmesi, Türkiye’nin önünü açacak, iş piyasasını daha bir düzene sokacaktır” değerlendirmesini de yaptı.

İŞSİZLİK KORKUTUYOR

YASED Genel Sekreteri Alper, “Türkiye ekonomik krizi atlattı mı” sorusunu yanıtlarken de “Bu konuda net bir şey söylemek çok mümkün değil çünkü istihdam açısından baktığımızda Türkiye hâlâ krizde. İşsizliğin yüzde 14-15 olması makul bir durum değil ki işsizlik yüzde 9’lara düşmüştü bu ülkede. Şimdi yüzde 14’lere iyi deyip ve şu anda şartlar gayet iyiye gidiyor demek gerçekçi değil. Evet dipte değiliz bu kesin, ama krizi atlattığımızı söylemek de biraz zor” karşılığını verdi. Hükümetin kriz dönemini “iyi yönetti” denebileceğini de ifade eden Alper, kriz döneminin asgari zararla tamamlanabilmesi için yapısal reformların ve Türkiye’ye daha fazla uluslararası yatırımın çekilmesi öneminin altını çizdi.

KRİZ DÖNEMİNDE YABANCI YATIRIMCI TÜRKİYE’DEN ÇIKMADI

Bu çerçevede enerji sektörünün oynayabilecek röle işaret eden Alper, Türkiye’deki yabancı yatırımcıların kriz döneminde yatırımlarını küçültmediğine, ülkeden gitmediğine de dikkat çekti. Mustafa Alper, yabancı yatırımcılar için Türkiye’de başlıca engelin yasaların uygulamasını oluşturduğunu vurgularken de, “Yasa uygulanırken Türkiye’de ki yasaların uygulanabilirliği ya da mahkemelerin uzaması nedeniyle hakkınız kayba uğruyor ister istemez. İkincisi bu kararların öngörülebilirliğinin olmaması yatırımcı için büyük bir engel” şeklinde konuştu.

2011 TÜRKİYE İÇİN FIRSAT OLABİLİR

Diğer bir sorununun karşısında yabancı rating kuruluşlarının Türkiye’ye verdikleri not değişikliklerinin yatırımcıyı fazla etkilemediğini de söyleyen Alper, doğrudan yabancı yatırımcının her şeye uzun vadeli baktığını söyledi. YASED yetkilisi, 2010 ve sonrası için önemli yatırımların düşünülüp düşülmediği sorulması üzerine de, yatırımcıların 2011’den sonra düşündüklerini belirtirken ihracat pazarı ve yurt içi pazarı biraz daha yukarılara gelmesinin önemine işaret ederek bunun da ancak 2011’den sonra olmasını beklediğini belirtti. Mustafa Alper, 2011’de yapılacak seçimlerin de, devlet de yatırım yaptıracak veya piyasayı canlandıracak şekilde bütçeyi açacağı için bir etkisi olabileceğini de kaydetti.

ARTIK ÇİN-HİNDİSTAN VE RUSYA’DAN DA YATIRIM ÇEKMELİYİZ

Türkiye’ye şimdiye kadar en çok AB ülkelerinden yatırım yapıldığını da söyleyen Alper,

Türkiye’nin bundan sonra yatırım anlamında çekmesi gereken ülkelere ilişkin soruya,
“Çin ve Hindistan. Çünkü bu iki ülkede ciddi sermaye birikimi olmaya başladı ve büyük gruplar var. Aslında bunlar 5-6 yıl önce özellikle Hindistan’dan gelmeye başladı. Çin biraz daha ticaret anlamında bakıyordu Türkiye’ye. Şimdi onlar da yavaş yavaş yatırım tarafını düşünerek gelmeye başladılar” cevabını verdi. Türkiye’nin Avrupa için güzel bir sıçrama noktası olduğun işaret eden Alper, “AB üyesi değil ama AB normlarında çalışan, ayrıca gümrük birliği olduğu için herhangi bir gümrüğe tabi olmadan buradan ürettiklerinizi Avrupa’ya satabileceğiniz bir konumda. Bunun dışında Rusya’yı da çekmemiz lazım zira son zamanlarda ciddi anlamda yatırım yapıyorlar” sözlerine ekledi
 

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2010, 14:47
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35