banner39

Türkiye daha özgür ve sosyal devlet olacak

Ak Parti'nin kuracağı 60’ıncı hükümetin programında önceliğin sosyal güvenceler olduğu bildirildi.

Arşiv 25.08.2007, 09:52 25.08.2007, 14:01
Türkiye daha özgür ve sosyal devlet olacak

Başbakan Erdoğan başkanlığında kurulacak olan 60’ıncı hükümetin programı netleşmeye başladı. Bireysel hak ve özgürlüklerle sosyal güvence öncelikler arasında.

60’ıncı hükümet programıyla ilgili çalışmayı, Devlet Bakanları Beşir Atalay ve Ali Babacan ile Başbakanlık Eski Müsteşarı Ömer Dinçer sürdürüyor.

Demokrasi ve temel özgürlüklerin geliştirilmesini hedef alan program, yatırım, istihdam ve sosyal politikalar eksenine oturuyor. Ana unsur ise ekonomi.

Buna göre işsizliği azaltıcı politikalar sürdürülecek. İstihdam üzerindeki vergiler indirilecek. Vergi ve sosyal güvenlik primi tek bir beyanname ile toplanacak. Bölgesel ve sektörel teşvikler verilecek.

Geçen dönem yapılan sosyal yardımların genişletilerek sürdürülmesi hükümet programında yer alıyor. Ücretsiz kitap dağıtımı ve maddi yardımlar sürecek. İşsizlik sigortasından yararlanma koşulları yeniden düzenlenecek. 18 yaşın altındaki çocukları kapsayan genel sağlık sigortası bu dönemde yaşama geçirilecek.

Programda asayiş olaylarıyla etkin mücadele için yeni düzenlemeler yapılması da öngörülüyor. Buna göre kolluk güçlerinin yetkileri gözden geçirilecek ve teçhizat bakımından eksiklikleri giderilecek. Suçlara ilişkin tüm veriler, suç analiz merkezinde toplanıp değerlendirilecek. Polisin suçla mücadelesi için profesyonellik gerektirmeyen işler sivil birimlere devredilecek.

Yerel yönetimlerin daha güçlü hale getirilmesiyle ilgili tasarılar yeni dönemde yasalaştırılacak. Yerinden yönetim ilkesi üniter yapı, idarenin bütünlüğü içinde gerçekleştirilecek.

Hükümet programında AB’ye katılım sürecinin güçlü bir şekilde sürdürülmesi üzerinde duruluyor. Ayrıca, komşu ülkelerle iyi ilişkiler geliştirilerek ekonomik kapasitenin artırılması hedefleniyor.

HÜKÜMETİN KURULUŞ TAKVİMİ DE NETLEŞTİ

Yeni Bakanlar Kurulu listesi ve hükümet programı 31 Ağustos günü TBMM Genel Kurulu’nda birlikte açıklanacak.

Hükümetin kurulmasına ilişkin süreç hafta başında yapılan AK Parti Merkez Yürütme Kurulu toplantısında ele alınmıştı.

Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Sezer'in, Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı seçilmesi halinde aynı gün devir teslim yapılmasını istediğini açıklamıştı.

Yapılan değerlendirmeler sonrasında devir teslimin 29 Ağustos günü yapılması, kabinenin ise 31 Ağustos'ta yeni cumhurbaşkanına sunulması kararlaştırıldı.

TBMM Başkanlığı’nın çağrısı doğrultusunda Meclis Genel Kurulu 31 Ağustos günü özel gündemle toplanacak. Yeni Bakanlar Kurulu listesinin okunmasının ardından Başbakan Erdoğan hükümet programını açıklayacak.

Hükümet programı üzerindeki müzakereler 3 Eylül'de güven oylaması ise 5 Eylül'de gerçekleştirilecek. Hükümetin Meclis'ten güven oyu almasının ardından TBMM Genel Kurulu 1 Ekim'e kadar tatile girecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?