banner15

'Türkiye de nükleer silah peşinde'

Guardian gazetesine göre, Türkiye de nükleer silah geliştirmeye aday ülkeler arasında.

'Türkiye de nükleer silah peşinde'

İngiltere'de yayınlanan Guardian gazetesine göre, İran, Güney Afrika, Brezilya ve Venezüela da nükleer silah geliştirmeye aday ülkeler arasında yer alıyor. Independent gazetesi ise "Nükleer bomba için gerekli malzemeyi üretebilecek nükleer reaktörlere sahip olduğuna inanılan ülkeler" arasında Türkiye'yi de sayıyor.

Financial Times'ta da hangi ülkenin şimdiye kadar ne kadar nükleer silah denemesi yaptığına ilişkin bir tablo yer alıyor:

"ABD, sonuncusu 1994'te olmak üzere şimdiye kadar 1050 deneme yaptı. ABD'yi 750 nükleer silah denemesiyle Rusya ve 210 denemeyle Fransa izliyor. Şimdiye kadar Çin ve İngiltere 45'er, Hindistan 4, Pakistan da 2 nükleer deneme yaptı."

'Kuzey Kore ve Irak'ın işgali'

Financial Times'ta yer alan başka bir yorumda Kuzey Kore'yi İran ve Suriye'yle birlikte "Şer ekseni" olarak niteleyen Bush doktrininin Pyongyang'ın son hamlesiyle ağır bir darbe aldığı öne sürülüyor ve Kuzey Kore'nin bu adımında Irak'ın işgalinin de rolü olduğu görüşüne yer veriliyor.

"Eski ABD Dışişleri Bakanı Madeliene Albright, bir süre önce Financial Times'a mülakatında şöyle demişti:

Irak'tan alınan mesaj şu: Eğer nükleer silahınız yoksa işgal edilirsiniz. Varsa kurtulursunuz.

Bush yönetimi bu görüşü reddediyor. Ancak bugün her an patlamaya hazır Orta Doğu'da birçok ülke, nükleer silah geliştirme planları yapıyor. İran reddetse de nükler silah peşinde olduğu tahmin ediliyor.

Türkiye ve Mısır da nükleer santraller inşa edeceğini açıkladı. Resmi ağızlar reddetse de bu iki ülke de nükleer seçeneklerini açık tutuyor. Bu, İran'ın nükleer silah geliştirme endişesinden kaynaklanan bir durum."

'Kimin ne kadar silahı var'

Peki nükleer silah açısından diğer ülkelerde durum ne. Guardian'dan bazı rakamlar şöyle:

"Nükleer silahların yayılmasını önleme anlaşmasına taraf olmalarına karşın nükleer silaha sahip olmalarına izin verilen beş ülke var: ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin.

Bu anlaşmaya taraf olmayan üç ülke; İsrail, Pakistan ve Hindistan'ın da nükleer silahları var. Rusya'nın 16 bin, ABD'nin 10 bin 300 nükleer füze başlığı bulunuyor. Çin'in 410, Fransa'nın 350, İngiltere'nin de 200 nükleer başlığı var."

 

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48