banner39

Türkiye diasporaya önem verecek

Türkiye'nin, Ermeni diasporasına karşı, Türk ve Azeri diasporasının daha etkin çalışabilmesi için de her türlü desteği vereceği bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Türkiye diasporaya önem verecek

Ankara, Ermeni diasporasına karşı yeni bir hamle başlatarak, Avrupa ve Amerika'da lobi faaliyetlerine hız verecek. Türk ve Azeri diasporasının daha etkin çalışabilmesi için de her türlü destek sağlanacak. Türkiye'ye karşı çaba gösteren ve 1915 yılındaki olaylarla ilgili sözde soykırım tasarılarını bulundukları ülkelerde yasalaştırmaya çalışan Ermeni diasporasına karşı Türkiye ve Azerbaycan diasporaları da harekete geçirilecek.

Ermeni soykırımı tasarısını son olarak ABD Temsilciler Meclisi'nde yasalaştırmaya çalışan Ermeni diasporası, Avrupa'da Fransa ve Polonya gibi ülkelerin ardından Güney Amerika'da Arjantin ve Kuzey Amerika'da Kanada meclislerine kadar yasalaştırmayı başarmıştı. Yurtdışında etkili bir şekilde çalışan Ermeni diasporasına karşı Türkiye de aynı yöntemle çalışmalarını yoğunlaştırma kararı aldı.

Bu çerçevede son dönemde Azerbaycan topraklarını işgal eden Ermenistan'a karşı Türkiye ve Azerbaycan diasporaları birlikte hareket edecek. 9 Mart tarihinde Azerbaycan ve Türkiye diasporaları kongresi Bakü'de toplanacak. Bu kongreye büyük önem veren Türkiye tarihçilerinin yanısıra siyasi anlamda da en üst seviyede temsil edilecek. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bu kongreye katılarak Türkiye-Azerbaycan diasporalarının daha etkin çalışması için destek verecek.

ORTADOĞU TEMASLARI

Erdoğan'ın bugün de yoğun dış temasları olacak. Erdoğan, Irak Devlet Başkan Yardımcısı Adil Abdülmehdi ile İran Dışişleri Bakanı Manaçehr Mütteki ile ayrı ayrı görüşecek. Cuma günü Ankara'da MGK toplantısına katılacak olan Erdoğan aynı gün akşam Suudi Arabistan'a haraket edecek. Cumartesi günü Suudi Kralı Abdullah ile görüşecek olan Erdoğan pazar günü Cidde Ekonomik Forumu'na katılacak.

VALİLER KARARNAMESİ

Geçtiğimiz hafta Köşk'e gönderilmesi beklenen valiler kararnamesinin hazırlığının halen sürdüğü ve Köşk'e gönderilmediği belirtildi. Başbakanlık kaynaklarının verdiği bilgiye göre bazı basın organlarında kararnamenin Köşk'e gönderilip cumhurbaşkanlığı tarafından reddedildiği iddialarının doğru olmadığı ve hazırlık çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

banner53
Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?