banner15

Türkiye enerjide bir ilke imza attı

Türkiye ile İsrail arasında imzalanan Karadeniz-Kızıldeniz Boru Hattı projesiyle dünyada ilk kez petrol, doğalgaz, elektrik ve su birlikte taşınacak.

Türkiye enerjide bir ilke imza attı

Türkiye ile İsrail arasında imzalanan Karadeniz-Kızıldeniz Boru Hattı projesiyle dünyada ilk kez petrol, doğalgaz, elektrik ve su birlikte taşınacak. Proje ile İsrail ile Filistin'in su ihtiyacı da karşılanacak.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nde başlayan “Kömür ve Enerji” konulu seminer öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

"İRAN GAZINDA SIKINTI YOK"

 

İran'dan gelen doğal gaz miktarındaki azalmaya ilişkin bir soru üzerine Güler, burada bir riskin söz konusu olmadığını, doğal gazda kısıntı olduğunu, ancak herhangi bir sıkıntı olmadığını söyledi.

 

İran ile bu konu hakkında görüştüklerini belirten Güler, “Dengeleri kurduk, Ege gazı devreye aldık. Yeraltı deposu devreye giriyor, onun dışında ayrıca İran'ın sözleri var” diye konuştu.

 

Güler, bu konuda kompresör istasyonlarının da devreye alındığını belirterek, bir problem olmadığını söyledi.

BEŞLİ PROJE

 

Güler, Karadeniz-Kızıldeniz Boru Hattı'na ilişkin dün İsrail'de yapılan mutabakat zaptının hatırlatılması üzerine de, bunun bölge için son derece önemli olduğunu, bölgenin istikrarı ve kalkınması için siyasi gelişmeler açısından son derece olumlu etkileri olacak bir proje olduğunu söyledi. Dün imzalanan mutabakat zaptı ile proje için önemli bir adım attıklarını anlatan Güler, şunları kaydetti:

 

“İsrailli bakan ile konu üzerinde anlaştık. Burada çoklu bir boru sistemi ile hem petrol, hem doğal gaz, hem su, ayrıca da elektrik geçecek. Buna bir de fiberoptik eklenirse bu beşli bir proje olacak. Bu Samsun-Ceyhan Projesi'nin bir devamıdır, uzantısıdır. Hem bölgenin kalkınmasına, proje ile bilhassa İsrail ile Filistin'in su ihtiyacını da bu şekliyle halledilmiş olacak. Su konusunda biliyorsunuz bölgede önemli bir gerilim söz konusu, bu halledilmiş olacak.”

“TÜRKİYE, ÖNEMLİ BİR ENERJİ AKTÖRܔ

 

Projenin Türkiye'ye hem petrol, doğal gaz, hem su ve elektrik konusunda çok önemli bir katkısı olacağını ifade eden Güler, Türkiye'nin etkin bir enerji diplomasisi yürüttüğünü ve ülkenin bir enerji aktörü olarak, sistemin içinde olmasının çok önemli olduğunu kaydetti.

 

Projenin aynı zamanda Türkiye'nin stratejik üstünlüğünü ve bölgedeki ağırlığını bir şekilde ortaya koyacak çalışmalardan biri olduğuna dikkati çeken Güler, bölge istikrarına katkı sağlayacak projenin 6 ay içinde fizibilitesinin yapılacağını, ondan sonra da uygulamaya başlanacağını bildirdi.

 

Projede kaynak konusunda Rusya ile görüşülüp görüşülmediğinin sorulması üzerine Güler, “Biz onlarla zaten devamlı görüşüyoruz. Bu proje herkese açık bir proje. Ama bu görüşmeleri özel sektör yapıyor” dedi. Güler, kendilerinin burada ana politikayı şekillendirdiğini söyledi.

“ÇALIK ENERJİ, PROJEDE DEVREDE OLACAK”

 

Projenin Samsun-Ceyhan Boru Hattı'nın devamı olması nedeniyle Çalık Enerji'nin de sistemde yer alıp almayacağına ilişkin bir soru üzerine Güler, ”Onu tamamen bize bıraktılar. Hükümetimize bıraktılar, o görüşmeler netleşince açıklayacağız” dedi.

 

Güler, ancak söz konusu hattın Samsun-Ceyhan'ın devamı olması nedeniyle Çalık Enerji'nin burada önemli bir özel sektör şirketi olarak devrede olacağını ifade etti.

 

Güler bu arada, Gürcistan'ın gaz talebine ilişkin bir soru üzerine de, Gürcistan, Azerbaycan ile üçlü görüşmelerin devam ettiğini hatırlattı.

 

Kendisinin geçen hafta Tiflis'te olduğunu, şimdi de yetkililerin Bakü'de görüşmeler yaptıklarını anlatan Güler, Gürcistan Cumhurbaşkanı'nın da Türkiye'yi ziyaret edeceğini ve aşağı yukarı birkaç gün içinde konunun netliğe kavuşacağını söyledi.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48