banner39

Türkiye- Ermeni sınırında işler karıştı!

Ermenistan devlet başkanı, 14 Ekim'deki Türkiye- Ermenistan maçına sınırdan yürüyerek gidebileceği iddiasında.

Arşiv 10.04.2009, 17:11 10.04.2009, 18:20
Türkiye- Ermeni sınırında işler karıştı!

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye - Ermenistan sınırında işler karaştı. Ermenistan, sınırın en geç Ekim'e kadar açılacağı iddiasında bulunurken, Erdoğan, Karabağ sorunu çözülmeden sınırın açılmayacağını duyurdu.

Ankara ile Bakü arasında krize neden olan 'Ermenistan'la sınırlar açılacak' spekülasyonlarına Erdoğan'dan müdahale geldi. Başbakan Erdoğan, "Karabağ sorunu çözülmeden herhangi bir adım atmayız" dedi.

Ermenistan devlet başkanı Ter Sarkisyan, 1993'ten beri kapalı olan Türkiye-Ermenistan sınırının Ekim'de tekrar açılabileceğini söyledi. Sarkistan, Ekim'de iki ülke arasında düzenlenecek bir futbol maçına katılacak.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, geçen sene iki ülke arasında oynanan bir futbol maçını izlemek üzere Ermenistan'a gitmiş ve Ermenistan'ı ziyaret eden ilk Türkiye cumhurbaşkanı olmuştu.

Sarkisyan, 14 Ekim'de Türkiye'de yapılacak Dünya Kupası eleme maçı için Türkiye'ye davet edilmişti.

Ermenistan devlet başkanı Sarkisyan, düzenlediği basın konferansında, "Bir sonraki futbol maçı için açık sınırdan yürüyerek geçeceğimi düşünüyorum. Veya bu tarihten önce sınır açılabilir. Sınır açılmasını iyimser bir yaklaşım olarak düşünürüz. İyimserliğim gerçekleşmeyedebilir" şeklinde konuştu.

Dışişleri bakanı Ali Babacan'ın Karadeniz konferansına katılmak üzere 16 Nisan'da Erivan'a gitmesi bekleniyor.

Sarkisyan'ın açıklamasına Başbakan Erdoğan'dan anında cevap geldi. Erdoğan Hatay'da yaptığı açıklamada, Ermenistan'ın iyimser tahminlerini boşa çıkardı ve net konuştu: Karabağ sorunu çözülmeden Ermenistan sınırı açılmayacak!

 

banner53
Yorumlar (1)
azeri 12 yıl önce
aksi olsaydı, ekonomik olarak bundan türkiye zararlı çıkacağı gibi; en uygun zamanda sırtından vuracak bir yılanla dost olmuş olurdu.
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?