banner39

'Türkiye-Ermenistan görüşmeleri başlayabilir'

Economist'e göre, Türkiye Ermenistan ile ilişki kurup, Batı'yı yanına almayı amaçlıyor

Arşiv 23.05.2008, 18:25 24.05.2008, 10:21
'Türkiye-Ermenistan görüşmeleri başlayabilir'


İngiliz Economist dergisi, Türkiye ile Ermenistan arasında dipolamatik ilişkilerin kurulmasına yönelik "gayri resmi" görüşmelerin her an başlayabileceğini yazdı. Dergi, hakkında kapatma davası nedeniyle AKP hükümetinin Ermenistan ile iyi ilişkiler kurarak batının desteğini almaya çalışıyor olabileceğini belirtti.

Dergi, son sayısında ,"Gizli Peynir Diplomasisi" başlıklı haberinde, bir Türk işadamı tarafından Türkiye'den Ermenistan'a yapılan peynir ihracatının hikayesine yer vererek, iki ülke arasında diplomatik ilişkiler kurmak için resmi olmayan görüşmelerin her an başlayabileceğini öne sürdü.

Azerbeycan ve Ermenistan arasındaki dağlık Karabağ sorunu nedeniyle Türkiye'nin 1993'te Ermenistan'la olan sınırı kapattığını belirten dergi, Türkiye-Ermenistan arasında ticaret yapan iş adamlarının sınırın açılması yolundaki görüşlerine yer verdi.

Türkiye ile Ermenistan'ın anlaşmazlıklarını giderecekleri yönünde umut dolu işaretler olduğunu kaydeden dergi, Ermenistan Cumhurbaşkanın Şubat ayında seçilmesinden sonra Abdullah Gül'ün kendisini ilk kutlayan liderler arasında olduğunu kaydetti.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serzh Sarkisyan'ın da gaz fiyatlarının bu kış ikiye katlanmasıyla ciddi sorunlarla karşılaştığını, Türkiye'nin Ermenistan'a uyguladığı ambargoyu kaldırmasıyla halk arasındaki fiyat artışlarına karşı duyulan tepkiyi yumuşatabileceğinden bahsedildi.

Yazıda, Azeri basının Ermenistan'ın terör örgütü üyelerine sığınma imkanı tanıdığı yolundaki iddialarının Türkiye'de öfkeye neden olduğu belirtildi.

Kaynak: ANKA

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?