banner15

Türkiye Filistin'de 'barış kampüsü' kuruyor

Babacan: Filistin'de sanayi bölgesinin yanısıra 'barış kampüsü' kuracağız.

Türkiye Filistin'de 'barış kampüsü' kuruyor


Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, donörler toplantısına katılmak üzere geldiği Londra'da, Filistin'de sanayi bölgesi projesinin yanı sıra 'barış kampüsü' kuracaklarını söyledi.

Kuracakları barış kampüsü projesinde ilkokul, hastane ve sağlık personeli yetiştirileceğini anlatan Babacan, projenin son hali için İsrail ve Filistin devletinin üzerinde mutabakata varmaları gereken bazı teknik detayların olduğunu ifade etti.

Londra'daki toplantı öncesinde Türk gazetecilerle bir araya gelen Ali Babacan, hükümetin Filistin'le ilgili projelerini anlattı. Babacan, "Birkaç ay önce İsrail Cumhurbaşkanı ile Filistin Devlet Başkanı Türkiye'ye ziyarette bulundular. O dönemde bir üçlü mutabakat imzalandı. Bu proje önemlidir. Özellikle Türkiye'nin sanayi sitesi projesi Filistinli gençlerin iş bulmaları konusunda çok faydalı olacaktır. Biz bunun startını verecek durumdayız. Bu projeyi beraberce gerçekleştirmek üzere üç ülke de anlaşmıştır" diye konuştu. Bakan Babacan, proje için arazi tahsisi çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Barış kampusu projesi hakkında da bilgi veren Babacan, "Buna bir yüksek okul da diyebiliriz. Bu proje altında özellikle sağlıkla ilgili konularda personel yetiştirmek istiyoruz. Bunun yanı sıra modern bir hastane ve ilk ve orta öğretim okulları olacak. Bunun en büyük özelliği İsrail ile Filistinlilerin bir arada yaşayacağı bir proje olacak. O yüzden bunun adına da 'barış kampüsü' adını verdik" dedi. Babacan, Bilkent Üniversitesi'nin üstleneceği proje hem İsrail hem de Filistin'in yasal alt yapıyı hazırlaması gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin en son Paris yapılan donörler toplantısında Filistin için toplam 150 milyon dolarlık bir yardım paketini devreye sokacağını ilan ettiğini hatırlatan Babacan, bu yarımların uluslararası alanda da yankı bulduğunun altını çizdi.

İsrail'in Batı Şeria'daki güvenlik önlemlerine değinen Babacan, bu gibi hareketlerin Filistin'in kalkınmasına yardımcı olmadığını ifade ederek, "Bunlar ürünlerin rahat hareket edebilmesi ve ekonomik kalkınmanın temel gerekçelerini kısıtlıyor" diye konuştu.

KÜRT YÖNETİME'NE PKK'YLA ARANA MESAFE KOY ÇAĞRISI

Babacan, Kandil'e yapılan son operasyon ve Irak'taki son temaslar ile ilgili bir soru üzerine de "Kuzey Irak'a yaptığımız askeri operasyonlar artık sürecin belli bir unsuru. Gerektiği zaman gerektiği sıklıkla hava, bazen kara operasyonları yapılmakta. Terörle mücadele pek çok enstrüman varsa dabunların en önemlisi askeri enstrümanlar. Bunlar kullanılmaktadır, gerektiğinde de kullanılacaktır" dedi.

Babacan, Irak'ın kuzeyindeki Kürt yönetiminin şimdiye kadar terör örgütü PKK'ya destek verdiği yönünde bir izlenim olduğunu ifade ederek, "Kuzey Irak yönetimi terör örgütü PKK'yla arasına mesafe koyabilirse, bu kuşkusuz bizim Kuzey Irakla ilgili politikalarımız etkileyecektir" şeklinde konuştu.

Kaynak: Ajanslar

 

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2008, 10:22
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35