Türkiye Fransa ile ilişkilerini dondurdu

BBC, Orgeneral Başbuğ'un Fransa ile ilişkilerini askıya aldıklarını açıklamasını değerlendirdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Türkiye Fransa ile ilişkilerini dondurdu

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ’un “Ermeni Soykırımı”nın reddini suç sayan yasaya tepki olarak Fransa ile ilişkilerini askıya aldıklarını açıklaması yabancı medyada yankı buldu. BBC, Türk hükümetin ise, resmi bir boykot uygulamama tavrını benimsediğine dikkat çekti. The Guardian ise, Fransız savunma şirketlerinin Türkiye’yi karlı bir pazar olarak gördüklerini belirterek Türk ordusunun geçmişte de bazı Fransız şirketlerine kara listeye aldığını anımsattı.

GUARDİAN: FRANSIZ ŞİRKETLERİ KARA LİSTESİNE ALINMIŞTI

The Guardian gazetesi, Fransız parlamentosunca onaylanan tasarının yasalaşmasının pek beklenmemesine karşın Türkiye’de tepki ve boykot tehditlerine neden olduğunu kaydetti. İki ülkenin NATO üyesi olduğunu ve Türkiye’nin Fransız savunma ürünlerini satın aldığını belirten gazete, “Fransız şirketleri Türkiye’yi ve hızlı büyüyen ekonomisini ürünleri için karlı bir pazar gibi görüyor” görüşünü dile getirdi.

İki ülkenin birlikte askeri tatbikatlar yaptığına ve Lübnan’daki uluslararası güce katkıda bulunduğuna işaret eden gazete, “Ancak Türk ordusu geçmişte de (Ermeni) katliamlar ile ilgili olarak bazı Fransız şirketlerini kara listeye almıştı” diye yazdı.

BBC: YASA İLİŞKİLERİ GERDİ

İngiliz yayın kuruluşu BBC, Orgeneral Başbuğ’un açıklamalarını değerlendirirken Fransa parlamentosunun kararının ikili ilişkileri gerdiğini kaydederek, “Genelkurmay Başkanlığı yasa geçtiğinde bu ülkeye yönelik her türlü yaptırıma destek vereceğini açıklamıştı” dedi. BBC, Türk hükümetinin tavrının ise, “Resmi boykot uygulamamak ancak bireysel eylemler yapılabileceğini ifade etmek şeklinde olduğu”nu belirtti.

 

Kaynak: ANKA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?