banner39

Türkiye, Fransa'yı hiç bir zaman affetmeyecek

Fransa'nın Türkiye özel uygulama çıkarmaya çalışması Avrupa'da da tepkilere neden oldu.

Arşiv 17.05.2008, 16:06 17.05.2008, 16:06
Türkiye, Fransa'yı hiç bir zaman affetmeyecek

Fransa'daki iktidardaki Halkın Hareketi Birliği'nin (UMP) AB üyeliği için referandum koşulunu Türkiye için korumak istemesi tartışmaya sebep oldu.

Liberation gazetesi, referandumdan "hayır" çıkması halinde "Türkiye, böyle bir aşağılanmayı hiçbir zaman affetmez" derken, AB'den sorumlu eski bakan Pierre Moscovici de, "70 milyonluk bir ülkeye böyle bir muamele yapılamaz. Utanç vericidir" ifadesini kullandı.

Liberation gazetesi, Fransız cumhurbaşkanlığının, "Türkiye karşıtı" referanduma sonunda evet dediğini belirterek Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin, selefi Jacques Chirac döneminde AB üyelikleri için getirilen referandum zorunluluğunu kaldırmak istediğini ancak partisinin milletvekillerinin referandum koşulunun Türkiye için korunmasını "empoze etmeye başardıkları"nı yazdı.

Fransız Meclisi Hukuk Komisyonu'nun referandum koşulunun AB nüfusunu en az yüzde 5'ine eşit ülkeler için korunmasını kabul ettiğine işaret eden gazete, referandumdan "hayır" çıkması halinde Türkiye'nin tepkisine ilişkin şu uyarı yaptı: "Türkiye, böyle bir aşağılanmayı hiçbir zaman affetmez ve bunun (Fransa için) faturası hem ekonomi, hem de siyasi olarak ödenecek. Ve tüm Müslüman ülkeleri, Fransızların olumsuz oyunu, kendilerine yönelik bir hakaret olarak da değerlendirecek." Liberation, bu çerçevede Fransa'nın AB İşlerinden Sorumlu Eski Bakanı sosyalist Pierre Moscovici'nin görüşlerine de yer verdi.

1997-2002 döneminde görev yapan Moscovici de "70 milyonluk bir ülkeye böyle bir muamele yapılamaz. Utanç vericidir" dedi.

Cumhurbaşkanlığı sarayının (Elysee) İngiltere için de bir referandum düzenlediğini anımsatarak halka danışılmasının "normal" olduğu argümanına karşı Moscovici "Eğer, Sarkozy için bir yenilgi anlamına gelen bu düzenleme korunursa Sosyalist Parti'nin anayasa reformu lehinde oy kullanacağını sanmıyorum" şeklinde konuştu.


Kaynak: Ajanslarbanner53
Yorumlar (0)
35
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?