banner39

Türkiye gazsız kalmayacak

Gazprom CEO'su Alexei Miller, Türkiye'nin her zaman yanında olduklarını belirtti. Miller'a göre Güney Akım da 2015'te bitecek.

Arşiv 12.06.2010, 09:53 12.06.2010, 09:54
Türkiye gazsız kalmayacak

 

Cannes'da bir grup gazeteci ile bir araya gelen Gazprom CEO'su Alexei Miller, Türkiye'nin her zaman yanında olduklarını belirtti. Miller'a göre Güney Akım da 2015'te bitecek.
 
Gazprom CEO'su Alexei Miller, Rus gazını Karadeniz'in altından Avrupa'ya taşıyacak boru hattı olan Güney Akım projesinin 2015'te aktif hale geleceğini belirtirken öne sürüldüğü gibi Nabucco'nun 2014'te devreye girmesinin ise imkânsız olduğunu söyledi. Kış aylarında gaz açığı oluştukça, Gazprom'un Türkiye'ye ilave gaz gönderdiğine dikkat çeken Miller, "Her sene Türklerden teşekkür notu alıyorum. Türkiye ihtiyaç duydukça Gazprom her zaman yanında olacaktır" diyerek tedarikçiler arasında en güvenilir olanın Rus şirketi olduğu mesajını verdi. 2012'de petrol fiyatlarının 100 artı koridorunda olacağını savunan Miller'e göre, doğalgazla LNG arasındaki fiyat farkı 2 yıl içinde kapanacak.
Miller, Gazprom'un Cannes'a özel olarak davet ettiği farklı ülkelerden 20'ye yakın gazeteciyle yaptığı sohbet toplantısında, birkaç hafta içinde İtalyan ENI ile yapılacak yeni bir anlaşmanın Güney Akım'a yeni bir ivme sağlayacağını vurgulayarak "2015'in Güney Akım'ın bitiş tarihi için iddialı olduğunu biliyoruz. Ama her şey hazır, inşaat da 2013'te başlayacak" dedi. "Nabucco ile ilgili olarak aynı şey söz konusu değil. 2014 deniyor ama gazın fiziken bu tarihte tedarikine başlaması imkânsız. Uzmanlar bu tarihin neden verildiğine şaşırıyorlar. Belki de başka amaçlarla bu tarih telaffuz ediliyor" şeklinde konuştu ancak daha fazla ayrıntıya girmedi. Miller, iki projenin birbine rakip olmadığını vurgularken de "Nabucco tedarikçiyi, Güney Akım ise Rus gazının ulaşım yollarını çeşitlendirmeyi amaçlıyor" dedi.
Miller, Türk–Rus enerji alanındaki işbirliğinin çeşitliliği dikkate alınarak sürmekte olan doğalgaz alım anlaşmaları pazarlığında Türk tüketicinin çıkarına bir yaklaşım olup olmayacağı sorusuna doğrudan cevap vermek yerine Gazprom'un diğerlerine oranla güvenilir bir tedarikçi olduğunun altını çizmeyi tercih etti. Kış aylarında Türkiye'de yaşanan gaz açığı sıkıntısına dikkat çeken Miller, "Her yıl Türk meslektaşlarımdan, bu yıl da vaat edilenden daha fazla gaz tedarik ettiğimiz için teşekkür notu alıyorum" dedi. Türkiye, Azerbaycan ve İran'dan doğalgaz alıyor ve özellikle İran'dan gelen gaz sıkça kesintiye uğruyor. Miller isim vermeden Türkiye'nin diğer tedarikçilerinin karşı karşıya olduğu sorunların farkında olduğunu söyledi. "Bu ülkelerde gaz çok ucuz olduğu için kış şartları ağırlaştığında, herkes kaloriferleri sonuna kadar yakıyor. Bu durumda da ihracata gaz kalmıyor. Bu ülkelerdeki sosyal sistemin yakında değişeceğine ihtimal vermiyorum" diyen Miller başka ülkelerden gelen gazın her zaman riske tabi olacağını vurguladı.
Miller, "Türkler bize başvuruyor, biz de yardımcı oluyoruz; bundan da çok memnunuz. Türk meslektaşlarımıza yaklaşımımız her zaman aynı oldu. Sözleşmelerin üstünde gaza ihtiyacınız olduğunda, her zaman yanınızda olacağız" diye konuştu. 
 
AZERBAYCAN'DAN GAZ DAHA MANTIKLI


Miller'a Ukrayna'da yaşanan son gelişmelere dikkat çekilerek, Rusya'nın doğalgazı siyasi araç olarak kullandığına yönelik yorumlar soruldu. Kiev'de Rus yanlısı yönetimin başa geçmesi üzerine sağlanan yeni anlaşma uyarınca Rus donanmasının ülkede kalması karşılığında Ukrayna, gazı indirimli fiyattan alacak. "Rusya hükümeti yüzde 30 oranındaki ihracat gümrük vergisini almamaya karar verdi. Bu, Gazprom'un değil vurguluyorum Rus hükümetinin kararıdır" diyerek, Gazprom'un Rusya'daki tüketiciler olsun, Avrupa, Ukrayna, Beyaz Rusya ya da Gürcistan olsun aynı fiyat politikasını uyguladığını öne sürerek "Herkes benzer pazar şartlarında çalışmak durumunda" dedi.
Nabucco'nun potansiyel tedarikçisi Azerbaycan'dan neden gaz almak istediğinin sorulması üzerine de Miller, Rusya'nın güneyindeki iç tüketimin kuzeydeki sahalardan sağlandığına dikkat çekerek "Azerbaycan'dan almamız çok daha mantıklı. Böylece taşıma ücretinden tasarruf etmiş oluyoruz. Gazprom Azerbaycan için en cazip müşteri. Fazla gazı olunca Azerbaycan'a satın almayı önerdik. Onlar da memnuniyetle kabul ettiler" dedi.
 
 
AVRUPA'DA KRİZ TALEBİ VURDU


Gaz fiyatları ile ilgili soruları da yanıtlayan Miller, doğalgaz fiyatlarıyla LNG arasındaki fiyat farkının 2012'de kapanacağını savundu. Miller, bu yılın ilk dört ayında Avrupa'ya yönelik satışların beklenenin de üzerinde olduğunu, ancak mayıs ve haziran ayında Euro Bölgesi'ndeki son kriz nedeniyle talepte düşme yaşandığını belirtti. Bununla birlikte, Miller, Avrupa'da ekonominin düze çıkacağını vurgulayarak Gazprom'un üretim düzeyinin 2012'de kriz öncesi seviyeye çıkacağını söyledi.
Kaynak / Referans

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?