banner15

'Türkiye geçmişiyle yüzleşmeli'

Türkiye’nin Ermenilerin kitlesel katli ile yüzleşmeyi reddettiği sürece AB üyeliği düşünülemez görüşünü öne sürüldü.

'Türkiye geçmişiyle yüzleşmeli'

Türkiye’nin geçmişi ile yüzleşmediği sürece AB’ye girmesi düşünülemeyeceği öne sürüldü. Financial Times gazetesi, “Türkiye’nin Ermenilerin kitlesel katli ile yüzleşmeyi reddettiği sürece AB üyeliği düşünülemez” görüşünü dile getirdi.

Gazete, Türkiye’nin ifade özgürlüğüne bağlılığını da 301’i kaldırarak kanıtlaması gerektiğini yazdı.

Ekonomi gazetesi Financial Times, “İstanbul’da Ölüm” başlıklı başyazısında Hrant Dink’in ölümü üzerine 100 bin insanın İstanbul sokaklarına dökülerek “Hepimiz Ermeniyiz” diye haykırdığına dikkat çekti.

Gazete, “Şimdi Türkiye’nin AB üyeliği için inandırıcı bir aday olmayı sürdürebilmesi için ihtiyacı olan, bu cinayetin arkasındaki zehir edici zeminin acımasız bir biçimde araştırılmasıdır” diye yazdı.

Türkiye’nin AB üyeliği sürecindeki açmazın yabancı düşmanlığını kamçıladığına işaret eden gazete, Brüksel’in de Türkiye’nin ifade özgürlüğü konusunda yeterli çaba göstermediğini, Türk hükümetinin ise Avrupalıların giriş çıtasını Türkiye için yükselttiğini söylediğini kaydetti.

“TÜRKLÜĞE HAKARETİ SUÇ SAYAN ÜLKE AB’YE GİREMEZ”

Bu iki savın doğru olduğunu ifade eden gazete, buna karşın değişmeyecek üyelik kriterlerinin bulunduğunu belirterek, “Bunları, ceza kanununun (301’inci maddesi) ‘Türklüğe hakaret’i suç saydığı bir ülke yerine getirmez.

Ayrıca, AB üyeliği, Türkiye’nin 1. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu çöktüğü sıralarda Ermenilerin kitlesel katli ile yüzleşmesini reddeden bir ülke için düşünülemez” yorumunu da yaptı.

Financial Times, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ermeni sorunu konusunda tarihçilerden oluşan bir komisyonun kurulmasını önerdiğini ancak sorunu tartışmayı amaçlayan konferansların iptal edildiğini kaydetti.

Milliyetçilerin 301’inci maddeyi, “Ermeni trajedisi”ni dile getirmeye, “soykırımın olup olmadığını sormaya” cesaret eden yazar ve gazetecileri susturmak için kullandıklarını belirten gazete, Erdoğan’ın Dink cinayetine sert bir tepki gösterdiğine ve Ermenilere yönelik jestler yaptığına işaret etti.

Buna karşın Financial Times, bu yılda yapılacak zorlu seçimlerin öncesi daha fazla beklentinin “gerçekçi” olmayacağı yorumunu yaptı. Gazete şöyle devam etti:

“Ancak Türkiye, sadece aşırı milliyetçiliği alevlendirmek için bir mekanizma olan, aynı zamanda da belli ki cinayeti teşvik edici bir unsur oluşturan 301’inci maddeyi kaldırarak ifade özgürlüğüne olan bağlılığını kanıtlamalı.

Seçimler tamamlandığında Türkler ve Ermeniler, kamuoyu önünde tarih ile hesaplaşmaya doğru adım atmalı.”

ANKA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48