banner39

Türkiye Google'a karşı tavrını sertleştiriyor

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Google'un da Türk yasalarına uyması gerektiğini söyledi.

Arşiv 08.06.2010, 14:34 08.06.2010, 15:13
Türkiye Google'a karşı tavrını sertleştiriyor


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İnternet üzerinden işlenen uluslararası suçlar çok yakın bir zamanda Türkiye’de yedi gün 24 saat takibe alınıyor.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TRT Haber’de yaptığı açıklamada, "Avrupa Siber Suç Sözleşmesi"nin bir ay içinde imzalanacağını söyledi.

Sözleşme, internet üzerinden bir suç işlendiğinde ülkeler arası işbirliğinin geliştirilmesi ve ortak bir ceza politikasının uygulanması anlamına geliyor.

Ulaştırma Bakanı, sözleşmenin imzasıyla; örneğin kişinin rızası olmadan kanuni yollardan elde edilmemiş bilgileri, görüntüleri yayınlayanlar hakkında, hangi ülkedense o ülke ile işbirliği yapılarak 7 gün 24 saat bilgi alışverişinde bulunulabileceğini söyledi.

Sözleşmeye şu anda 46 ülke taraf. Türkiye de bir ay içinde sözleşmeye imza atarak uluslararası siber suçları sürekli izleyebilecek.

"Google Yasalara Uymak Zorunda"

Siber suçlar tartışılırken Binali Yıldırım arama motoru Google’ın yasaklandığına ilişkin algının doğru olmadığını da söyledi.

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, "Google ne kadar yaygın olsa da Türkiye yasalarına uymak gibi bir durumu var" dedi.

Yıldırım, en düşük ücretli bile vergi verirken, dünyaca ünlü paylaşım sitesinin vergi vermemesinin özgürlük değil, özgürlüğü istismar etmek olduğunu söyleyerek "Hiç kimse özgürlükleri kısıtlamıyor" diye konuştu.

Yasadışı Dinleme ve İzlemeye Caydırıcı Cezalar Geliyor

Binali Yıldırım İnternet Medyası’nın sorunlarını çözecek yasal bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını belirterek yasadışı dinleme ve izlemelere de caydırıcı cezalar geleceğini açıkladı.

Binali Yıldırım, bir telefon görüşmesi yayınlandığında, kişi şikayet ederse konunun yargının konusu olduğunu, yapılacak düzenlemeyle bunun isteğe bağlı olmaktan çıkacağını söyledi. Bunun kamu meselesi olduğunu belirten Yıldırım, "Siz şikaye edin veya etmeyin savcılar harekete geçecek." diye konuştu.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?