banner15

Türkiye için üç başlıklı müzakere

AB Dönem Başkanı Almanya'nın, 6 aylık görev süresi içinde Türkiye ile 3 fasılda müzakereleri başlatmayı planladığı bildirildi.

Türkiye için üç başlıklı müzakere

AB kaynaklarından edinilen bilgiye göre Almanya, işletmeler ve sanayi politikaları faslının mart ayı sonunda ya da nisan ayı başında müzakerelere açılmasını hedefliyor.

AB’nin Türkiye ile müzakereleri Gümrük Birliği ile ilgili 8 fasılda donduran kararının ardından, geçen ay Finlandiya dönem başkanlığı sırasında işletmeler ve sanayi politikaları faslında Türkiye’den tutum belgesini sunması istenmişti.

İlgili fasılda tutum belgesini sonuçlandırmak üzere olan Türkiye’nin hazırlıklarını tamamlayarak birkaç gün içinde bunu AB tarafına iletmesi bekleniyor. Bunun ardından AB Komisyonu, birlik adına ortak tutum belgesi hazırlayacak. Yaklaşık 5 haftada tamamlanması beklenen bu çalışmanın üye devletlerce onaylanmasıyla, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ya da Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün katılımıyla müzakereleri başlatacak Hükümetler Arası Konferans toplanabilecek.

Dönem Başkanı Almanya, yine tutum belgesini sunması için bu ay içinde Türkiye’ye davet gönderilen istatistik ile ekonomik ve parasal politika fasıllarının ise haziran ayı ortalarında müzakerelere açılmasını planlıyor.

Geçen yılın ilk yarısındaki Avusturya dönem başkanlığı sırasında bilim ve araştırma faslında müzakereleri tamamlayan Türkiye, Kıbrıs Rum kesiminin engellemeleri nedeniyle daha sonraki Finlandiya dönem başkanlığı sırasında hiçbir fasılda ilerleme sağlayamamıştı.
     
     KKTC İLE DOĞRUDAN TİCARET

AB kaynakları, 2004 yılından bu yana ilerleme sağlanamayan KKTC’yle doğrudan ticaret tüzüğünün kabul edilmesi konusunda da Almanya’nın kararlı olduğunu belirtiyor.

Bu konuda daha önce Lüksemburg ve Finlandiya dönem başkanlıkları sırasında yürütülen ve başarısızlıkla sonuçlanan çalışmaları dikkate almayacak olan Almanya, Kıbrıs’taki her iki toplumun kabul edebileceği bir plan sunmak istiyor.

Bu amaçla gelecek dönemde taraflarla görüşmelerini hızlandıracak olan Almanya, dönem başkanı olarak önerisini şekillendirene dek çalışmalarını tek başına sürdürecek. AB Komisyonunun da destek vereceği Almanya’nın önerisi netlik kazanınca, AB üyesi tüm ülkelerin temsil edildiği Kuzey Kıbrıs Ad-Hoc Grubu’na sunulacak.

Diplomatik kaynaklar, KKTC ile doğrudan ticaret konusunun Almanya Dönem Başkanlığı süresince çözülememesi halinde, daha sonra görevi devralacak Portekiz (2007 yılının ikinci yarısı) ve Slovenya (2008 yılının ilk yarısı) gibi küçük ülkelerin bu konuya el atmaktan kaçınacağını ifade ediyor.

Edinilen bilgiye göre Almanya, KKTC’yle doğrudan ticaret konusunu Türkiye’deki Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından, görev süresinin son iki ayında (mayıs ve haziran) sonuçlandırmayı planlıyor

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35