Türkiye İKÖ'nün 2014 zirvesine talip oldu

Birleşmiş milletler'den sonra en geniş katılımlı teşkilat olan İKÖ'nün bir sonraki zirvesine Türkiye ev sahipliği yapabilir

Türkiye İKÖ'nün 2014 zirvesine talip oldu

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye'nin İslam Konferansı Örgütü'nün (İKÖ) 2014 yılındaki zirvesini düzenlemeye talip olduğunu söyledi.

Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de düzenlenen İKÖ 37. Dışişleri Bakanları Toplantısında Türkiye'yi temsil eden Yılmaz, İKÖ'nün BM'den sonra en geniş katılımlı toplanan örgüt olduğunu ifade etti.

Yılmaz, 2014 yılındaki zirvenin ev sahipliğine Türkiye'nin talip olduğunu ve bunu muhataplarıyla yapacağı ikili görüşmelerde dile getireceğini bildirdi.

Türkiye'nin son dönemde izlediği aktif dış politikanın İslam ülkeleri tarafından da yakından izlendiğini ve oturumun sabahki bölümünde Türkiye'nin yaptığı çalışmaların referans gösterildiğini ifade eden Yılmaz, "Özellikle Türkiye ve Brezilya'nın arabuluculuğuyla İran'ın nükleer programında ilerleme sağlanması ciddi bir yankı bulmuş. Bu ülkemiz açısından çok büyük prestij. Hem bölgemizdeki barış ve huzur, hem de dünya barışı açısından önemli bir katkı" dedi.

"MODEL ÜLKE"

Yılmaz, "Türkiye'nin İslam ülkelerine model olması" tartışmalarının hatırlatılması üzerine, "Bu tip tartışmalar çok anlamlı değil. Biz doğru olan şeyleri yapacağız. İnsan haklarına daha saygılı, rekabetçi bir ekonomiye sahip olan, dünyada etkin hale gelen bir ülke olmaya çalışacağız. Bunu yaparsak, etkisi sadece bölgemizde değil, tüm dünyada hissedilir" diye konuştu.

Yılmaz, "İslam fobisi" ile ilgili bir soru üzerine, Batı dünyasında çok haksız bir şekilde İslam ve terör kelimesinin yan yana getirildiğini belirterek, "Bugünkü toplantıda da özellikle bunun altı çizildi. Bu, ırkçı bir söylem. Yahudi düşmanlığı ne kadar kötüyse, insanlara karşı kötü düşünceleri nasıl lanetliyorsak, aslında İslamofobiyi de lanetlememiz lazım" dedi.


 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2010, 16:45
banner53
YORUM EKLE

banner39