banner39

Türkiye ilaç kalıntısında alarm veriyor

Türkiye, yaş meyve ve sebze gibi tarım ilaçlarında sınıfta kaldı, sıkı denetim şart...

Arşiv 16.12.2009, 23:51 18.12.2009, 04:41
Türkiye ilaç kalıntısında alarm veriyor

Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni  

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) tarafından "Yaş  Meyve Sebzede Tarım İlacı Kalıntıları Yönüyle Avrupa Birliği Ne İstiyor?" konulu bir konferans düzenlendi.

Bazı ürünlerde karşılaştıkları tarım ilacı kalıntısı sorunu nedeniyle zarar gördüklerini ifade eden Çalı, "İşte oluşan bu olumsuz imajı ortadan kaldırmak için AB ve diğer ihracatta bulunduğumuz ülkelere daha güvenilir yaş meyve sebze ürünleri pazarlayarak bunu kanıtlamamız gerekmektedir" dedi.

Avrupa Yaş Meyve Sebze Üretim Birliği Gıda Güvenliği Danışmanı Frederic Rosseneu, azami kalıntı düzeyine mutlaka uyulması gerektiğini söyleyerek, "AB Hızlı Alarm Sistemi verilerine göre Türkiye'de 2008 yılında 40, 2009 yılında ise 29 yaş meyve sebzede pestisit kalıntıları ile ilgili alarm söz konusu" diye konuştu.

GÖNDERDİĞİMİZ ÜRÜNLER GERİ DÖNMESİN

Tarım ilacı kalıntısı sorununu çok önemseyen ve AB'ye olan tarım ürünleri ihracatımızın sağlıklı bir ortama kavuşmasını isteyen UYMSİB Başkanı Salih Çalı, "İhracat yaptığımız ülkelere daha güvenilir ürünler pazarlayarak kendimizi kanıtlamamız gerekir" dedi. 

Konferansa, Avrupa Yaş Meyve Sebze Üretim Birliği Gıda Güvenliği Danışmanı Frederic Rosseneu ve UYMSİB Başkanı Salih Çalı'nın yanı sıra pek çok üretici katıldı.

UYMSİB Başkanı Salih Çalı, ekonomik kriz öncesinde önemi gittikçe artan ve yaş meyve sebze ihracatını engelleyebilecek bir sorun haline gelen tarım ilaçları konusunun, ithalatçı ülkelerin daha seçici davranmaları ve zorlamalarıyla daha da önemli hale geldiğini söyledi. Daralan talep ile ithalatçıların çok seçici davranacakları bir ortamda güvenilir ürünün ilk sırada olacağını belirten Çalı, izin verilenin üzerinde ya da yasaklı ilaç kalıntısı bulunması halinde ihracatın zorlandığını ve dolayısıyla Türkiye'nin bozulan imajını düzeltmek için ilave çabalar gerektiğini ifade etti.  

Kaygılarımız doğru çıktı

Geçen yıl tüm süpermarketlerin özellikle Türk ürünleri için yoğun analiz stratejileri olduğunu söyleyen UYMSİB Başkanı Salih Çalı, "Düzenlediğimiz panellerde marketlerin analiz yaptırmadan ürünlerini rafa koymayacaklarını ve bu süreçte maalesef kurunun yanında yaşın da yanacağını sürekli söyledik. Bir üreticinin hatasını tüm ülke ve sektörün çekeceğini belirterek, herkesin kendini ve çevresini denetlemesi gereklidir, diye üretici ve ihracatçılarımızı sürekli uyardık. Maalesef bu kaygılarımız doğru çıktı. Bildiğiniz gibi armut ve diğer bazı ürünlerimizde tarım ilacı kalıntı sorunlarıyla karşılaştık ve bundan büyük zarar gördük. İşte oluşan bu olumsuz imajı ortadan kaldırmak için AB ve diğer ihracatta bulunduğumuz ülkelere daha güvenilir yaş meyve sebze ürünleri pazarlayarak bunu kanıtlamamız gerekmektedir" şeklinde konuştu. 

Azami kalıntı  düzeyine mutlaka uyulmalı

Rosseneu, Freshfel Avrupa'nın misyonunun; yaş meyve sebze tüketimini canlandırmak, sektörün verimliliğini ve rekabetçiliğini geliştirmek, uluslararası yaş mahsul ticaretini kolaylaştırmak, en yüksek güvenlik kurallarına uymakta sektöre yardımcı olmak ve yaş mahsulün faydalarını duyurmak için uygun ortam sağlamak olduğunu söyledi.

Frederic Rosseneu, Azami Kalıntı Düzeyine (AKD) uyulmamasının mal gönderiminin reddi, cezalar ve davalar,  artan risk profili nedeniyle ilave masraflar,  iznin askıya alınması, tedarikçi listesinden çıkarılmasına sebep olduğunu açıkladı.

AB Hızlı Alarm Sistemi verilerine göre Türkiye'de 2008 yılında 40, 2009 yılında ise 29 yaş meyve sebzede pestisit kalıntıları ile ilgili alarm olduğunu söyleyen Rosseneu, "Sonuç olarak artan resmi denetimler neticesinde 2010 yılı itibariyle önceden bildirilen armutların, kabakların, biberlerin ve domateslerin yüzde 100'ünde idari, yüzde 10'unda fiziki denetim olacak" dedi.  


 

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?