Türkiye ile İran arasında tarihi anlaşma

Türkiye ile İran arasında insan kaçakçılığı, uyuşturucu ve terör konularında ortak operasyon anlaşması yapıldı.

Türkiye ile İran arasında tarihi anlaşma


Türkiye ile İran polisi yeni bir milada imza attı. “Kontrollü Teslimat Kanunu”nun çıkmasıyla birlikte iki ülke arasında insan kaçakçılığı, uyuşturucu ve terör konularında ortak operasyon yapılmasının önündeki engeller kalktı...

Türkiye-İran 3’üncü Uyuşturucu ile Mücadele Başkanları Toplantısı geçtiğimiz günlerde Tahran’da düzenlendi. Emniyet Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanı Ahmet Pek’in başkanlık ettiği heyette; İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Likoğlu, Merkez Narkotik Şube Müdürü Oğuz Aydın, Ağrı KOM Şube Müdürü Mustafa Deniz ile Emniyet Amiri Ümit Akciğer yer aldı. Zirvede alınan kararlar KOM Daire Başkanı Ahmet Pek ile İran Emniyet Genel Müdürü Tuğgeneral İsmail Mukaddem ve İran Uyuşturucu ile Mücadele Genel Müdürü General Hosesein Abadi tarafından toplantı tutanağına geçirildi.

İKİ ÜLKE POLİSİ EL ELE VERİYOR

İran Emniyet Genel Müdürü Tuğgeneral Mukaddem, “Daha önce kontrollü teslimat kanunu İran’da yoktu. Kanunun çıkmasıyla bu yöndeki engeller ortadan kalktı. Bundan önce bazı aksaklıklar olduğunu kabul ediyoruz. Bu bir milat, bundan sonra en üst seviyede bilgi alışverişi ve ortak operasyonlar olacak. Artık iki ülke polisi elele vererek ‘Balkan Rotası’nı değiştireceğiz" dedi. PJAK, sınır güvenliği, uyuşturucu ve insan kaçakçılığının iki ülkenin ortak sorunu olduğunu belirten Mukaddem, eroin üretiminde Afganistan’ın “kaynak", İran ve Türkiye’nin de “güzergah" ülkeleri olması nedeniyle doğrudan etkilendiğini ifade etti.

YAKIN ZAMANDA OPERASYONLAR ARTACAK

PKK/PJAK’la mücadelede şehitler verildiğine dikkat çeken Tuğgeneral İsmail Mukaddem şöyle konuştu: “Bu örgütlere karşı iyi bir bilgi alışverişi yapıyoruz ve ortak operasyonlar düzenliyoruz. Ortak operasyonlar yapmazsak bu organizasyonları çökertemeyiz. Bundan sonra her türlü yardım ve desteği bulunacağımızı taahhüt ediyoruz. Türkiye ile uyuşturucu alanında 180 konuda karşılıklı bilgi alışverişi yaptık. Yeni kanunla birlikte bu artarak devam edecek.” Toplantıda PKK/PJAK’ın uyuşturucu kaçakçılığı faaliyetleri konusunda sunulan raporda ise, örgütün doğrudan veya dolaylı olarak uyuşturucu kaçakçılığından yılda 100 milyon euro finans desteği sağladığı belirtildi.

Kaynak: Bugün

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2010, 16:22
banner53
YORUM EKLE

banner39