Türkiye ile İran KEK Protokolü imzalandı

Türkiye-İran, Dönem Karma Ekonomik Komisyon (KEK) protokolünü imzaladı.

Türkiye ile İran KEK Protokolü imzalandı


Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye-İran 21. Dönem Karma Ekonomik Komisyon (KEK) protokolünün imzalanmasının iki ülkeye çok şey kazandıracağını belirtirken Tercihli Ticaret Anlaşması'ndan söz etti.

Yılmaz, imza töreninde yaptığı konuşmada, iki ülke heyetleri arasında oldukça verimli geçen görüşmeler neticesinde, ekonomi ve ticaretin her alanında Türkiye-İran arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine çok önemli katkılar sağlayacak kararlar alındığını kaydetti.

Türkiye'nin bölgesindeki ülkeler ile arasındaki coğrafi ve kültürel yakınlığın getirdiği avantajların, kalıcı ticari ve ekonomik ortaklıklara dönüştürülmesinin amaçlandığını ifade eden Yılmaz, bu bağlamda KEK toplantısının temel gündem maddesini ikili ticaretin önündeki engellerin kaldırılması ile mal ticaretinin serbestleştirilmesine yönelik alınabilecek önlemlerin oluşturduğunu belirtti.

Bakan Yılmaz, toplantının gündemine ilişkin de şu bilgiyi verdi:

''Bölgesel ticaretin serbestleştirilmesi bağlamında ECOTA ve İslam Ülkeleri Teşkilatı Tercihli Tarife Sistemi kapsamındaki yükümlülüklerin tamamlanması, sınır ticaretinin geliştirilmesi, bankacılık alanındaki ilişkilerin geliştirilmesi, başta kara ulaştırmanın önündeki engellerin kaldırılması olmak üzere ulaştırma alanındaki sorunların çözüme kavuşturulması ve yeni işbirliği imkanlarının belirlenmesi, gümrük idarelerimiz arasındaki eşgüdüm ve işbirliğinin artırılması, ülkelerimiz arasındaki gümrük kapılarının modernize edilmesi, Türkiye ile İran arasında bir Ortak Sanayi Bölgesi kurulması, yatırımlar ve müteahhitlik alanlarındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve enerji konuları.''

Yılmaz, yine müzakereleri sürdürülen ikili ''Tercihli Ticaret Anlaşması''nı sonuçlandırmaya çaba sarfetmekle beraber önceliklerinin çok taraflı anlaşmaları vakit geçirmeden uygulamaya koymak olduğunu anlattı.

''HER TÜRLÜ GAYRETİ GÖSTERECEĞİZ''

Bölgelerinin en önde gelen güçleri arasında yer alan Türkiye ve İran'ın ilişkilerinin sadece bu konularla sınırlı kalmasının mümkün olmadığını belirten Yılmaz, protokolde tarımdan sağlığa, sınai işbirliğinden çalışma ve sosyal güvenliğe, bilimsel ve teknik işbirliğinden çevreye, kültür ve turizmden yargı alanında işbirliğine kadar çok geniş bir yelpazede üzerinde mutabakata varılan hususlara ilişkin hükümlerin yer aldığını kaydetti.

Yılmaz, bundan sonra yapılması gerekenin KEK'in 2011'de Tahran'da yapılacak 22. Dönem Toplantısına kadar, bu mutabakat zaptında yer alan hükümlerin eksiksiz bir şekilde uygulanmasının sağlanması olduğunu belirtti.

Mutabakat zaptında bulunan ve iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi açısından büyük önem verilen konuların en kısa zamanda hayata geçirilmesi için her türlü gayreti göstereceklerini vurgulayan Yılmaz, ''Alınan kararlar ülkelerimiz arasındaki işbirliğine yeni bir ivme kazandıracak'' dedi.

İRAN DIŞİŞLERİ BAKANI MUTTEKİ

İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, bugün taraflar arasında varılan anlaşmaların her iki ülkeye de hayır ve bereket getirmesini dileyerek, söz konusu protokollerin 8 değişik komitenin çalışmalarının neticeleri olduğunu söyledi.

''Devlet Bakanı Yılmaz'ın da aktardığı gibi değişik alanlarda işbirliklerine başladık'' diyen Mutteki, geçmişteki işbirliklerini de inceleyip, yeni alanlarda da anlaşma ve mutabakata vardıklarını dile getirdi.

Konuk Bakan, Türk tarafını da uygun görülen bir zamanda İran'da ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyacaklarını ifade etti

Mutteki, konuşmasının sonunda, Türk misafirperverliğine aşina olduklarını vurgulayarak, Türkiye'nin gösterdiği ''samimi ve kardeşçe ev sahipliğine'' teşekkür etti.

Bu arada, protokol imzalanmadan önce Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile İran Dışişleri Bakanı Mutteki ''Adli İşbirliği'' alanında bir anlaşma imzaladı.

TSE ile İran standartları enstitüsü arasında teknik işbirliğini öngören bir anlaşma ile KEK protokolüne ek olarak teknik düzenlemeler, standardizasyon, meteoroloji, akreditasyon ve uygunluk değerlendirilmesi alanında işbirliğine dair mutabakat zaptı da imzalandı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2010, 05:18
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35