banner39

Türkiye ile İran'ın Hamas rekabeti

Türkiye Hamas`ın ateşkes sürecine dahil edilmesini isterken, İran örgütün "evet" demesini istemiyor

Arşiv 13.01.2009, 08:08 13.01.2009, 12:39
Türkiye ile İran'ın Hamas rekabeti

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını durdurmak amacıyla Mısır'ın başkenti Kahire'de ateşkes görüşmeleri devam ederken, sürecin önemli bir parçası olan Hamas konusunda da Türkiye ile İran arasında rekabet yaşandığı öne sürülüyor.

Kahire'deki görüşmelere katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı Büyükelçi Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki Türk heyeti dün Şam'a geçerek Suriyeli ve Hamas'lı yetkililerle bir araya geldi. Edinilen bilgiye göre, Davutoğlu ile Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden oluşan heyetin önceki akşam Türkiye'ye dönmesi bekleniyordu.

Ancak Kahire'de yaşanan gelişmeler üzerine Şam'a geçti. Kahire'de Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt ve Hamaslı yetkililerle Gazze'de ateşkesi görüşen Davutoğlu, Şam'da Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ve Hamaslı yetkililerle bir araya geldi. Heyetin, Kahire'ye döneceği, burada Mısır ve Filistinli yetkililerle görüşüceği belirtildi.

Türk heyetinin, ateşkesin sağlanması konusunda ''iyimser'' olduğu kaydedildi. Davutoğlu, geçtiğimiz hafta da Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esed arasında Şam'da gerçekleştirdiği görüşmeye katılmıştı. Davutoğlu, daha sonra Hamas yetkilileriyle de bir araya gelmişti. AB ve ABD'nin ''terör örgütü'' listesine aldığı Hamas ile temaslarda Türkiye önemli bir rol oynuyor.

İsrail'in Jerusalem Post gazetesinde yer alan bir haberde ise İranlı yetkililerin Şam'a yaptıkları ziyarette, Hamas'ın politbüro şefi Halid Meşal ve İslami Cihad'ın Genel Sekreteri General Ramazan Şalah'a Mısır'ın arabuluculuğunu yaptığı ateşkes anlaşmasına 'evet' dememeleri için baskı yaptığı iddia edildi.

Mısır hükümetinden bir yetkiliye dayandırılan haberde, İranlıların ateşkesin konuşulduğunu duyduğu an acil görevle İran Meclis Başkanı Ali Laricani ve İran gizli servisinden Said Celili'yi Hamas'ı ateşkesi reddetmesi konusunda uyarmak için geçtiğimiz hafta Şam'a gönderdiği belirtildi.

Yetkili, "İran'ın Hamas'ı silah ve yardım akışını durdurmakla tehdit ettiğini, İsrail'e bir mermi bile ateşlemezken Filistin'de Hamas'ı, Lübnan'da ise Hizbullah'ı kullanarak dolaylı yoldan savaşmak istediğini, ayrıca Tahran'ın Hamas'ı provoke ederek dikkati kendi nükleer planlarından başka yöne kaydırmak istediğini" öne sürdü.

Haberde, Hamas ve Filistinliler üzerinde nüfuzları olduğunu göstermek isteyen İranlıların ikili oynadığına dikkat çeken aynı yetkilinin, bir taraftan İran'da Hamas'la beraber savaşmak için asker toplandığını, diğer taraftan ruhani lider Ali Hameney'in gönüllüleri savaşmamaları konusunda uyardığı yolundaki iddialarına da yer verildi.

Tahran'dan BM'ye İsrail uyarısı

İran, BM Güvenlik Konseyi'nin kararına rağmen Gazze Şeridi'ne saldırılarını sürdüren İsrail ile ilişkilerin kesilmesi çağrısında bulundu. Dışişleri Bakanı Menuçehr Muttaki, bazı İslam ülkelerinin dışişleri bakanlarına gönderdiği mektupta, İsrail'e karşı ekonomik ambargo tedbirlerinin de düşünülmesi gerektiğini belirterek, İsrail'in ticari ataşeliklerinin kapatılması teklifini yaptı. Bu arada İran Meclis Başkanı Ali Laricani, İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Parlamento Birliği olağanüstü toplantısına katılmak üzere bugün Türkiye'ye gelecek.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?