banner39

'Türkiye ile işbirliğine hazırız'

ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Bush'un, Türkiye-Irak sınırındaki güvenlik meselelerinde işbirliğine hazır olduğunu söyledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Türkiye ile işbirliğine hazırız'

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tom Casey, ABD Başkanı George W. Bush'un, Türkiye-Irak sınırındaki güvenlik meselelerinde ABD'nin işbirliğine hazır olduğunu söyledi.

Casey, düzenlediği günlük basın toplantısında bir gazetecinin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, PKK terörüne karşı ABD hükümetinin yeterince adım atmadığı yönündeki sözlerini hatırlatması üzerine, Bush'un kısa süre önce yeni Irak stratejisini açıklarken kullandığı sözlere işaret etti.

Tom Casey, ''Başkan, Irak politikasını ulusa açıkladığı konuşmasında, Türkiye ve Irak'ın, ortak sınırlarındaki herhangi bir güvenlik meselesiyle başa çıkarken bizimle işbirliği içinde beraber çalışabildiğini görmeye kişisel olarak önem atfettiğini ifade etti.Başkan'ın bu açıklamasının yeterince sağlam bir söz olduğunu düşünüyorum. Ve bu açıklamalar bizim özel temsilci atamak ve üçlü olarak bu konularla başa çıkma yönündeki çabalarımız gibi daha önceki eylemlerimizle de desteklendi'' dedi.

Kerkük'ün geleceğinin belirlenmesi için, Irak anayasasına göre bu yılın sonunda yapılması öngörülen referandumun ertelenmesi yönünde Türkiye'nin tutumuna ilişkin bir soru üzerine Casey, ''Bunlar daha önce de tartıştığımız konular. Irak anayasasında, Kerkük'ün statüsünün belirlenmesine ilişkin mekanizmalar var ve biz de elbette Irak hükümetinin bu planlarla hareket etmesini bekliyoruz'' yanıtını verdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?