Türkiye ile Japonya karapara ile ortak mücadele edecek

Türkiye ile Japonya, imzaladığı protokolle karaparaya karşı ortak mücadele edecek.

Türkiye ile Japonya karapara ile ortak mücadele edecek

 
Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ile Japonya Ulusal Kamu Güvenliği Komisyonu Mali İstihbarat Merkezi (JAFIC), karapara aklama ve terörün finansmanı konularında finansal istihbarat değişimi yapacak. 
 
 
Bakanlar Kurulunun bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan Kararı ile MASAK ve JAFIC arasında imzalanan ''Karapara Aklama ve Terörün Finansmanı ile İlgili Finansal İstihbarat Değişiminde İşbirliğine Dair Mutabakat Muhtırası'' yürürlüğe konuldu.

Mutabakat Muhtırası ile iki ülke kuruluşları, karapara aklama, terörün finansmanı ve ilgili suçlarla bağlantılı olduğundan şüphe edilen bilgilerin bir araya getirilmesi, işlenerek geliştirilmesi ve analizi için işbirliğinde bulunacak.

Yetkili makamlar, yürütülen incelemelere yardımcı olabilecek bilgileri birbirlerine ihtiyari olarak veya talep üzerine temin edecek. İşbirliği ve bilgi değişimi, her ülkenin yürürlükte bulunan ulusal mevzuatlarına uygun şekilde gerçekleştirilecek.

Anlaşma uyarınca ilgili makamlardan alınan bilgiler, bilgiyi verenden izin alınmaksızın 3'üncü bir tarafa verilemeyecek. Temin edilen bilgiler, incelemeye konu fiilin tespit edilmesinden sonra cezai takibat sürecinde de kullanılmayacak.
 
 

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2010, 10:25
banner53
YORUM EKLE

banner39