banner39

Türkiye ile müzakerelere ara verilsin

Avusturya Dışişleri Bakanı Plassnik, "gerginlikleri giderebilmek için Türkiye ile müzakerelere ara verilmesini" istedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Türkiye ile müzakerelere ara verilsin
Plassnik, "Kıbrıs'ın yükümlülüklerini yerine getirmesini sağlamanın da AB'nin görevi kapsamına girdiğini" bildirdi. AB dönem başkanı Finlandiya'nın Kıbrıs sorununun içine girdiği çıkmazdan kurtarılmasının görev süresi içinde mümkün olmadığının anlaşıldığını hatırlatan Plassnik, "Krizi önleyici önlemler alınmasını" isteyerek, "Aralıktaki AB dış işleri bakanları toplantısında, AB komisyonunun tavsiye ve önerilerini süratle sunmasını beklediğini" kaydetti.
"Sembolik jestlerin yeterli olmadığını" belirten Plassnik, son AB konseyi toplantısında yaptığı "müzakere sürecine soluklanmak için ara verilmesi" önerisini yineleyerek, "Kimse ciddi ciddi Türkiye ile ilişkilerin rayından çıkmasını istemiyor. Hem AB'nin hem de Türkiye'nin birbirlerine değer verme konusuna olumlu yaklaşımlarını muhafaza edebilmek için yoğun çaba harcamaları gerekir" dedi.

Plassnik, konuya ilişkin yazılı açıklamasında, "durumu objektif bir açıdan değerlendirmek gerektiğini" belirterek, şunları kaydetti: "Durumun çıkmaza girdiğini kabullenmemek ya da bu gerçeği göz ardı etmekle, ne Türkiye'ye ne Kıbrıs'a ne de AB'ne hizmet etmiş oluruz. Gelecek günlerde büyük bir olasılıkla bir nebze bile ilerleyemeyecek olacağını bildiğimiz müzakerelere enerji harcamamalıyız."

Plassnik, bu yüzden, "gerginliklerin giderilebilmesi, eksikliklerin telafi edilebilmesi ve yeni bir dinamizmin oluşturulabilmesi için bilinçli olarak ara verme konusunda görüş birliğine varılması" önerisinde bulundu.
Müzakerelere ara verilmesi halinde "Türkiye'nin kendi içinde şu ya da bu şekilde duruma açıklık getirmek için bir yol bulacağını" savunan Plassnik, "AB'nin bir dönüm noktası niteliğindeki Türkiye'nin AB'ne yakınlaşma sürecinde, sabır ve sebat ağırlık vermesi gerektiğini" kaydetti.

Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik, yazılı açıklamasında, "Kıbrıs'ın yükümlülüklerini yerine getirmesini sağlamanın da AB'nin görevi kapsamına girdiğini" bildirdi.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?