banner39

Türkiye ile Rusya AB'ye meydan okuyor

Le Monde gazetesi, AB’nin Türkiye ile Kıbrıs, Rusya ile ise enerji sorununun yaşadığına dikkat çekiyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Türkiye ile Rusya AB'ye meydan okuyor

Türkiye ve Rusya’nın AB’ye meydan okuyarak Birliğin inandırıcılığının sorgulanmasına neden olduğu öne sürüldü. Fransız Le Monde gazetesi, AB’nin Türkiye ile Kıbrıs, Rusya ile ise enerji sorununun yasadığına dikkat çekerken iki ülkenin bu sorunlarda kıpırdamadığını yazdı.

Le Monde, AB’nin doğusundaki iki komşu Türkiye ve Rusya ile “zor” ilişkilerinin olduğunu belirtti. AB’nin Rusya ile yeni bir ortaklık anlaşmasını yapmaya çalıştığını ancak enerji konusunda sorunun sürdüğünü kaydeden gazete, Türkiye ile iyi bir müzakere sürecini sürdürmek için çaba gösterdiğini ancak Türkiye’nin limanlarını Rumlara kapatmayı sürdürdüğünü yazdı.

Bu “çifte meydan okumanın” AB’nin inandırıcılığının sorgulanmasına neden olduğunu kaydeden gazete, Türkiye ile Rusya’nın çok ortak noktalarının olduğunu, her iki ülkenin Avrupa ve Asya arasında bulunduğunu, kültürel başkentleri İstanbul ve Saint Petersburg’un Batı’ya, siyasi başkentleri Ankara ve Moskova’nın ise içe dönük olduğunu yazdı.

İki ülkenin çok etnikli imparatorlukların dağılmasının sonucunda oluştuğunu da kaydeden gazete her ikisinin, Avrupalı kimliği konusunda tereddütlerinin bulunduğunu, bu kimliğin modern çevrelerce benimsenirken gelenekçiler tarafından reddedildiğini kaydetti.

Le Monde, İngiltere’deki Avrupa Reform Merkezi Direktörü Charles Grant’in Türkiye ve Rusya’da “aşırı, savunmada ve zaman zaman paranoyak” bir milliyetçiliğin bulunduğu değerlendirmesine yer verdikten sonra her iki ülkede “etnik azınlıklar"ın haklarının kısıtlandığını, iki başkentteki “otoriter” rejimlerin özgürlüklere tehdit ettiğini ve insan haklarını pek aldırış etmediğini öne sürdü.

AB BÖLÜNDÜ

AB’nin ise, bu iki ülke konusunda bölündüğünü, bazen yumuşak, bazen sert tutumunu benimsediğini kaydeden gazete, ne Türkiye’nin ne de Rusya’nın Avrupalıların başlatıldığı barışma girişimlerini kolaylaştırmadığını iddia etti.

İki ülkenin ayrıca AB’nin karsısında ittifak kurmaya tereddüt göstermediğini savunan gazete, Türkiye ile Rusya arasındaki yakınlaşmanın, bu ülkelerde diyalogu kolaylaştırmayan Avrupa karşıtı hissiyatının arttığı bir döneme rastlandığına dikkat çekti. Gazete söyle devam etti:

“AB, iki komşusu ile ilişkileri yeniden oluşturma yolunu bulmalı. Ne Türkiye, ne de Rusya şimdilik kıpırdama niyetini göstermiyor. Biri, Kıbrıs konusunda taviz vermeyeceğini tekrarlıyor, diğeri ise, enerji konusunda uzlaşmaz olmayı sürdürüyor. Bu ikilemden çıkmak için Avrupalıların çok büyük bir yetenek ve kararlılığı göstermeleri gerekecek.”

ANKA

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?