Türkiye ile Rusya arasındaki vize işi halloldu

Rusya ve Türkiye arasında turistik vizenin kaldırılmasına ilişkin anlaşmanın resmen imzalandı.

Türkiye ile Rusya arasındaki vize işi halloldu


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Türkiye ile Rusya arasında turistik vizenin kaldırılmasına ilişkin anlaşmanın "tarihi bir anlaşma" olduğunu ve "her şeyden önce milyonlarca insanın hayatını kolaylaştıracağını" söyledi.


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte düzenlenen basın toplantısında, "Bu anlaşmanın kabulü için metinler hazırlandı ve en kısa zamanda yapılacak çalışmayla anlaşma yürürlüğe girecek" diyen Medvedev, anlaşmayı hazırlayan tüm taraflara teşekkür etti.

Bugün yapılan çalışmaların daha önce yapılmış kapsamlı çalışmaların bir devamı mahiyetinde olduğunu ifade eden Medvedev, Abdullah Gül'e Rus heyetine gösterdiği misafirperverlikten dolayı teşekkür etti.

Medvedev, iki ülke arasında vizenin kaldırılması yolundaki anlaşmanın "tarihi bir anlaşma" olduğunu belirterek, "Her şeyden önce milyonlarca insanın hayatını kolaylaştıracak bir anlaşmadır. Tabii ki bu konuda başka faydalar da var, ancak insani bağlantısı daha önemli. 30 günlük ziyaret yapan herkes için, bizim turistlerimiz için de geçerli olacaktır" dedi.

Rusya Devlet Başkanı, kriz öncesi dönemde Türkiye'ye gelen Rus turist sayısının 3 milyon olduğunu hatırlatarak, geçen yıl 2,5 milyon insanın Türkiye'ye geldiğini, şimdi çok sayıda insanın vize parası vermeden Türkiye'ye gelme imkanı bulacağını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Türkiye-Rusya ilişkilerinde tarihi bir gün yaşandığını belirterek, bugün yapılan görüşmelerin daha önce yapılmış kapsamlı çalışmaların devamı mahiyetinde olduğunu söyledi.

Medvedev, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte düzenlenen basın toplantısında, "Bugün, Türk-Rus münasebetlerinde çok özel bir gün yaşanıyor" diyerek, iki ülke arasındaki ilişkilerin son yıllarda radikal şekilde değiştiğini, "yeni bir merhaleye" geçildiğini kaydetti.

Görüşmelerde, uluslararası ilişkileri gözden geçirdiklerini ve ikili ilişkileri ele aldıklarını belirten Medvedev, "Son yıllar zarfında, ilişkilerimiz radikal şekilde değişti. Günümüzde bu ilişkiler, stratejik ve çok boyutlu ilişkiler haline geldi. Bunlar, hayatımızın bütün veçhelerini yansıtmaktadır. Halihazırda çok önemli belgeler imzalandı. Bunlar ulaştırma ve güvenlik alanında işbirliğine imkan tanıyor" diye konuştu.

Ekonomik alanda iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi konusunda büyük fırsatlar bulunduğunu kaydeden Medvedev, geçen yılki kriz nedeniyle ticaret hacminin düştüğünü, ancak "rakamların süratle eski haline geldiğini" söyledi.

Gül'ün "ticaret hacminin üç misline çıkarılmasından bahsettiğini" belirten ve bunun "çok iddialı bir hedef olduğunu" kaydeden Medvedev, "Bu gerçekleştirilebilir bir hedeftir. İddialı olmakla birlikte... Algılaması, telaffuzu bile zor, 100 milyar dolar. Ama bu erişilebilir bir rakam. Böyle bir seviyeye çıkmamız durumunda bütün Avrupa'ya örnek olacağız" diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2010, 13:46
banner53
YORUM EKLE

banner39