Türkiye ile Suriye ortak tatbikatı başlıyor

Türkiye-Suriye Sınır Birlikleri Tatbikatı bugün Kilis'in İnanlı ve Yüksektepe Hudut Karakolu'nda başladı.

Türkiye ile Suriye ortak tatbikatı başlıyor

Türkiye ile Suriye Kara Kuvvetleri arasındaki dostluk, işbirliği ve güveni pekiştirmek amacıyla sınır birliklerinin değişim tatbikatı bugün Kilis'te başladı. Türkiye-Suriye Sınır Birlikleri Tatbikatı bugün Kilis'in İnanlı ve Yüksektepe Hudut Karakolu'nda başladı. Tatbikatın amacının, iki ülke Kara Kuvvetleri unsurları arasındaki dostluk, işbirliği ve güveni pekiştirmek, sınır birlikleri arasında, eğitim ve birlikte çalışabilirlik seviyesini artırmak olduğu belirtilirken, iki ülke Kara Kuvvetleri unsurları arasında ikinci kez icra edilecek tatbikata Türkiye ve Suriye'den birer hudut takımı katılıyor.

Bugün başlayan tatbikatın 29 Nisan Perşembe günü sona ereceği belirtildi. Tatbikatın basına kapalı olarak gerçekleşmesi nedeniyle İnanlı ve Yüksektepe Hudut Karakolu çevresinde jandarma geniş tedbirler aldı. Basın mensuplarının tatbikat alanına yaklaşmasına, görüntü almasına izin verilmiyor. İnanlı ve Yüksektepe Hudut Karakolu'na giden tüm yollar askeri birlikler tarafından kapatılırken, tatbikat alanının çevresinde jandarma araçlar ve araçta bulunan vatandaşlar üzerinde kimlik kontrolü yapıyor. 
Türkiye-Suriye Sınır Birliklerinin Tatbikatı'nı Türkiye ve Suriye'den üst düzey askeri yetkililerin seyrettiği belirtildi.

Geçen yıl ilk kez 27 Nisan 2009 tarihinde başlayan ve 3 gün süren tatbikat üzerine İsrail'in Türkiye ve Suriye arasında yapılan tatbikata büyük tepki göstermesi üzerine Türkiye ile İsrail arasında kriz çıkmıştı.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2010, 09:31
banner53
YORUM EKLE

banner39