banner39

Türkiye ile Ürdün arasında Uzan krizi

Türkiye ile Ürdün arasından yapılması gereken anlaşmaların Uzan ailesi nedeniyle ertelendiği öne sürüldü.

Arşiv 02.10.2009, 14:14 02.10.2009, 14:15
Türkiye ile Ürdün arasında Uzan krizi


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye ile Ürdün polis teşkilatları arasındaki işbirliği, suç ve suçlulara karşı ortak mücadele konularının ele alınacağı ikili görüşmeler son anda ertelendi.

Milliyet Gazetesi'nden Tolga Şardan'ın haberine göre, Türkiye ile Ürdün Emniyet Genel Müdürlükleri arasında yapılan görüşmeler sonrasında, Ürdün Emniyet Genel Müdürü ve beraberindeki heyetin Ankara ziyareti kasıma alındı. Ertelemenin gerekçesinin ise iki ülkedeki siyasi gelişmeler olduğu belirtildi.

Ancak, Ürdün tarafının son günlerde yeniden gündeme gelen Uzanlar konusunun geçmişte olduğu gibi Türkiye tarafından yeniden masaya getirilmesinden duyduğu kaygı nedeniyle ertelemenin gerçekleştiği öne sürüldü.

VATANDAŞLIK İDDİASI

Uzan ailesine yönelik 2004'teki operasyon sırasında baba Kemal Uzan ile oğlu Hakan Uzan Türkiye'den kaçmıştı. Baba-oğul Uzanların Ürdün'de oldukları öne sürülmüş, ancak Ürdün makamları bunu kabul etmemişti. Daha sonra Ürdün Kralı'nca vatandaşlık hakkı verildiği belirtilen Kemal Uzan ve Hakan Uzan'ın bu ülkedeki bazı firmalarının faaliyetlerine devam ettiği belirlenmişti. Güvenlik İşbirliği Anlaşması çerçevesinde Ankara'ya gelen dönemin Ürdün Emniyet Genel Müdürü General Tahsin Shordon bu iddiaları da reddetmişti.

GİRİŞ-ÇIKIŞ KAYITLARI YOK

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün yaptığı ilk incelemede ülkeye giriş-çıkış kayıtlarında Uzan ailesinin herhangi bir kaydı bulunamadı. Şeker Bayramı öncesinde Meis Adası üzerinden kaçak olarak deniz yoluyla Ürdün'e kaçtığı öne sürülen Cem Uzan ve ailesiyle ilgili henüz herhangi bir adli işlem başlatılmadığı öğrenildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü, yetkili adli makamlardan herhangi bir talimat gelmediği için henüz bir çalışma başlatmadı. Uzan'ın yurtdışına çıkış yasağı bulunurken, baba Kemal Uzan ve kardeşi Hakan Uzan hakkında Interpol'ün kırmızı bülteni çıkarılmıştı.


banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?