banner15

Türkiye Irak sınırına 40 karakol

Bölgesel Kürt yönetimi, PKK sızmasına karşı sınıra 40 karakol kurdu

Türkiye Irak sınırına 40 karakol


Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt yönetiminin, Türkiye-Irak sınırında güvenliğin sağlanması ve sınırdan PKK'lıların sızmalarına karşı 40 güvenlik noktası inşa ettiği öğrenildi.

Irak'ın Sesi radyosunun haberine göre, Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt yönetimi, Türkiye-Irak sınırında 40 güvenlik noktası inşa ettirdi.

Güvenlik noktalarının hem bölgesel yönetiminin Türkiye ile olan sınırının korunması hem de PKK terör örgütü mensuplarının Türkiye'ye sızmalarına karşı inşa edildiği belirtilen haberde, böylelikle sınırdaki herhangi bir hareketliliğin de hemen merkezi hükümete bildirileceği öğrenildi.

Türkiye-Irak sınırının güvenliğinden sorumlu olan komutan Ehmed Berzedin, söz konusu güvenlik noktalarının aynısının Irak-Suriye, Irak-İran sınırında da inşa edileceğini belirterek, "Türkiye, operasyon için karadan sınır ötesine geçtiği zaman bu güvenlik noktalarına bilgi verilecek" dedi.

Bölgesel Kürt yönetiminin Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Cabbar El Yaver ise, güvenlik noktalarının Türkiye Irak sınırının başladığı Zaho ile bittiği Hakurk bölgesi arasında yer aldığını belirterek, söz konusu noktaların bölgedeki sivil halkın güvenliğini sağlayacağı gibi terör örgütü PKK'nın faaliyetlerini de engelleyeceğini kaydetti.

Kaynak: Ajanslar

 

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2008, 15:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35