Türkiye-İran boru hattı için ilk adım!

İran, Türkiye ile doğalgaz boru hattı yapımı için iki ortak şirket kurmak istediğini açıkladı.

Arşiv 17.12.2008, 19:51 18.12.2008, 11:13
Türkiye-İran boru hattı için ilk adım!


İran Petrol Bakanı Golamhüseyin Nozeri, İran ve Türkiye'nin doğalgaz boru hattı yapımı için iki ortak şirket kurmak istediğini açıkladı.

İRNA haber ajansının haberine göre Nozeri, iki ülke arasında Asuluye'den Türkiye sınırına ve İran'dan Yunanistan'a kadar uzanacak iki doğalgaz boru hattı için iki ortak şirket kurulmasının gündemde olduğunu söyledi.

Cezayir'de düzenlenen OPEC oturumuna katılmak için hareket eden ve Ankara'da birkaç saatlik duraklamasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile kısa bir görüşme yapan Nozeri, Güler'le iki ülke arasında İran'da üç doğalgaz havzasının geliştirilmesi projeleriyle ilgili imzalanan
protokol ve doğalgaz boru hattı yapımıyla ilgili konuları müzakere etti.

Nozeri, Ankara'da gerçekleşen görüşmede, Güler'le iki ülke arasında imzalanan enerji işbirliği protokolü, Güney Pars Doğalgaz Havzası çalışmaları gibi konuları ele aldıklarını ve imzalanan anlaşmanın hayata geçmesiyle ilgili çalışmalar yapılmasını kararlaştırdıklarını belirtti.

Nozeri, Güler'le müzakerelerin ana konusunun iki ülke arasında Asuluye'den Türkiye sınırına ve İran'dan Yunanistan'a kadar uzanacak iki doğalgaz boru hattı için iki ortak şirket kurulması olduğunu, Türkiye'ye İran doğalgaz havzalarında yapılacak projelerle ilgili öneriler sunduklarını ve Güler'in önerileri genel hatlarıyla kabul ettiğini bildirdi.

İranlı Bakan, iki ülke arasında imzalanan anlaşmanın takibi ve projelerin hayata geçmesiyle ilgili görüşmeler için İran Petrol Bakanlığı'ndan bir heyetin bu hafta sonu Türkiye'ye gideceğini ve bu görüşmenin önemli sonuçları olacağını, müzakerelerin olumlu olması halinde çalışmaların başlayacağını söyledi.

Nozeri, Türkiye tarafının doğalgaz havzalarını geliştirme araştırması ve konuyla ilgili inceleme safhasında olduğunu ve bu aşamadan sonra projelerin hayata geçmesi için adım atılacağını belirtti.


Kaynak: İHA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?