banner15

Türkiye, İran'a karşı 'nükleer önlem' alıyor

ABD baskısı sonuç verdi. Kitle imha silahında kullanılabilecek malzeme alım satımı ihracat kontrol rejimine tabi oldu.

Türkiye, İran'a karşı 'nükleer önlem' alıyor

Bugüne değin Amerikan baskısına karşı İran'ın nükleer enerjiyi barışçı amaçlarla geliştirdiğinde ısrar eden hükümet, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin mart sonu, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Temsilcisi Gregory Schulte'nin nisan sonundaki ziyaretlerinin ardından geri adım attı. Kitle imha silahında kullanılabilecek malzemelerin alım-satımının belli bir ihracat kontrol rejimine tabi tutulmasına dair yasa tasarısı, önceki gün bakanlar kurulunda imzaya açıldı.
Tasarıya göre, savunma-dışişleri bakanlıkları, dış ticaret-gümrük müsteşarlıkları, MİT ve Türkiye Atom Enerjisi'nin görevlendireceği en az daire başkanı düzeyinde birer temsilciden 'kurul' oluşturulacak. Doğrudan ya da dolaylı kitle imha silahında kullanılabilecek malzeme geliştirilmesi, üretilmesi ve depolanması, askeri amaçlı, malzeme alım satımı kitle imha silahı yapımı ve fırlatma mekanizmalarında kullanılabilecek malzeme ve teçhizatın ticareti için kurulun izni gerekecek.
Ticaret yapılacak ülkenin BM Güvenlik Konseyi veya Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) kararı uyarınca ticari yaptırım ya da silah ambargosuna konu olması halinde kuruldan izin almak gerekecek. İran, bu kategorilere giriyor.

'Ölene dek gizlilik'

Tasarının 6. maddesi ise 'ölene dek gizlilik' getiriyor: Yasa hükümlerinin uygulanmasında görevli kişiler, uluslararası nükleer silah faaliyetleri hakkında öğrendikleri sırları ifşa edemeyecek. Bu yükümlülük, görev sona erse de ölüme dek sürecek. Aynca yasaya uymayan ya da gerekli bilgi-belgeleri vermeyen kuruluşlara beş yıla dek ihracattan men, beş milyon YTL'ye dek para cezası verilecek.

Kaynak: Radikal Gazetesi- Tarık Işık

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2008, 10:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35