banner39

'Türkiye İran'a yaptırımlara uymalı'

ABD, İran'a yaptırım uygulanması kararı çıkması durumunda Türkiye'den buna uymasını bekleyeceklerini bildirdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Türkiye İran'a yaptırımlara uymalı'

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi James Jeffrey, ''İran'da rejim değişikliği arayışında değiliz, istediğimiz davranış değişikliği'' derken, BM'den İran'a yaptırım kararı çıkması durumunda Türkiye'nin de bu yaptırımlara destek vermesini beklediklerini söyledi.

Washington'daki yabancı basın merkezinde 'ABD'nin İran politikası' konulu bir yuvarlak masa toplantısı düzenleyen Jeffrey, Ortadoğu'da birçok sıkıntılı konu bulunduğunu, ancak ABD'nin önceliğinin İran olduğunu belirtti.
 
Yakındoğu işlerinden sorumlu James Jeffrey, ''İran; ABD, uluslararası toplum, bölge halkı ve aynı zamanda kendi halkı için çok önemli bir problem. İran ile gündemimizin başında nükleer mesele geliyor ama tek konu bu değil'' dedi.
 
Jeffrey, İran'ın nükleer programı dışındaki sorunları şöyle sıraladı:
 
* Terörizme destek vermesi
* Hamas ve Hizbullah'a desteği
* Irak'ta istikrarı bozma çabaları
* Körfez ülkelerine karşı tutumu
* İsrail'in varlığını reddetmesi
* Ortadoğu barış sürecine köstek olması
* Kendi ülkesindeki insan hakları ihlalleri
 
ABD'nin ''demokrasi isteyen halkların yanında olduğu'' ifadesini kullanan Jeffrey, ''ABD, İran'da rejim değişikliği arayışında değil istediğimiz davranış değişikliği'' dedi.
 
İran'a yaptırımlar ve Türkiye'nin desteği
 
ABD'nin, bölgedeki dost ve müttefikleriyle ''İran'ın büyüyen askeri tehdidine karşı savunmayı güçlendirmek için yaptığı şeyler olduğunu'' söyleyen Jeffrey, İran'a yaptırımların ise askeri malzemeleri kapsayan çok dar bir alanda düşünüldüğünü belirtti.
 
Jeffrey, ''Türkiye'nin de BM'nin bir üyesi olarak bu yaptırımları desteklemesini bekliyoruz'' dedi.
 
Demokrat Parti'nin ABD Kongresi'nde çoğunluğu ele geçirmesinin ardından İran politikalarının nasıl şekilleneceği yönündeki bir soruya karşılık Jeffrey, ''Bir gözlemci olarak, ABD'deki siyasi çevrelerde Irak'taki gelişmelere ilişkin bir endişenin mevcut olduğunu söyleyebilirim. Bence bu Ortadoğu'da yaptığımız herşeye yayılmamalı, buna İran ve İsrail dahil'' dedi.
 
İran ile masaya oturma
 
İran'a 'uranyum zenginleştirmeyi durdurmaları' koşuluyla masaya oturmayı teklif ettiklerini, ancak İran'ın yanıt bile vermediğini belirten Jeffrey, ''Asıl soru şu: Eğer ABD, İran ile konuşmayı öncelik haline getirmeye karar verirse İranlılar buna yanıt verecek mi, orası belli değil'' diye konuştu.
 
''Bazı rejimlerle görüşmenin imkansız'' olduğunu ifade eden Jeffrey, buna örnek olarak II. Dünya Savaşı sırasındaki Hitler rejimini gösterdi ve ''iki ayrı dünyada yaşıyorsunuz'' dedi.
 
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın, ABD'nin Irak konusundaki 'Baker-Hamilton Raporu'ndan umutlu olduğu yönündeki bir soruya karşılık Jeffrey, Esad'ın genel olarak konuşması ve bu konuşmadan olumlu sonuç alınması çok zor birisi olduğunu söyledi.
 
James Jeffrey, ''İran'ın, Irak'ta isteyeceği en son şey, durumun kötüye gitmesi. Çünkü komşu ülkede kaos, otoritenin olmayışı, çeşitli grupların farklı kimlik arayışına girmesi, sadece İran için değil başka ülkeler için de iyi bir şey değil. Burada İran, Türkiye, Suudi Arabistan, Ürdün, Suriye, Kuveyt aynı çıkarları paylaşıyorlar'' diye konuştu.

"İran Bin Ladin'in yerini alacak liderler yetiştiriyor"

İngiltere'de yayımlanan The Daily Telegraph gazetesi, İran'ın, El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in yerini almak üzere liderler yetiştirdiği iddiasına yer verdi.
 
İddiasını, Batılı istihbarat örgütlerine dayandıran gazete, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın El Kaide liderliğini, İran yanlılarının örgüt yönetiminde yer alması yolunda iknaya çalıştığını yazdı.
 
Gazete, İran'ın 'El Kaide'nin üçüncü ismi' olmasını istediği kişinin ise, Mısır'daki özel kuvvetlerin eski üyelerinden, 46 yaşındaki Saif El Adil olduğunu belirtti.
 
Gazete, ABD'nin en çok arananlar listesinde olduğu sırada Afganistan'dan kaçan Adil'in, 2001'den beri İran'da Devrim Muhafızları'nın misafirhanesinde yaşadığını da ileri sürdü.


Kaynak: CNNTURK ve Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?