banner39

Türkiye İran'ı şimdiden yatıştırmaya çalışıyor

Türkiye, İran'a BM'den çıkacak muhtemel karar karşısında temkinli adım atmasını ve sakin olmasını istiyor.

Arşiv 08.06.2010, 16:54 08.06.2010, 16:54
Türkiye İran'ı şimdiden yatıştırmaya çalışıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Türkiye, BM'den yaptırım kararı çıkması halinde tüm anlaşmaları ve görüşmeleri bitireceğini bildiren İran'ı sakin olmaya teşvik ediyor. Türkiye, İran'a çıkacak muhtemel karar karşısında temkinli adım atmasını istiyor. Türkiye hükümetinin İran yönetimine, BM'deki yaptırım tasarısının önümüzdeki günlerde gündeme gelmesinin muhtemel olduğunu belirterek, tasarının onaylanması durumunda ''ipleri koparmaması'' telkininde bulundu.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (AİGK) 3. Devlet ve Hükümet Başkanları zirvesi çerçevesinde İstanbul'da bulunan Türk ve İranlı yetkililer, ABD'nin BM'ye sunduğu yaptırım tasarısı konusunu da çeşitli seviyelerde ele aldı.Bu görüşmelerde, Türk tarafının İranlı yetkililere, tasarının önümüzdeki günlerde gündeme gelebileceği bilgisini aktardığı, İranlıların da Brezilya ve Türkiye ile imzalanan uranyum takası anlaşmasını hatırlatarak, bu konuda ellerinden geleni yaptıklarını söyledikleri öğrenildi.

Türkiye, İran'a, müzakere zemininin yitirilmemesi için yine de ''ipleri koparmaması'' ve ''müzakere masasından kalkmaması'' telkininde bulundu.
 

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?