banner39

Türkiye-İran ticaret hacmi artacak

Türkiye-İran Karma Ekonomik Komisyonu tarafından yarın yapılacak toplantıda ticaret hacminin 10 milyar dolara çıkartılması hedefleniyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Türkiye-İran ticaret hacmi artacak

İran Dışişleri Bakanı ve eski Ankara Büyükelçisi Manuçer Mottaki, eş başkanı olduğu Türkiye-İran Karma Ekonomik Komisyonu toplantısına katılmak üzere yarın Ankara’ya gelecek. Türkiye ile İran, ticaret hacmini 10 milyar dolara çıkartmayı hedefliyor.

Mottaki, Ankara’da önemli siyasi görüşmelerde de bulunacak.

Manuşer Mottaki, eş başkanı olduğu Türkiye-İran Karma Ekonomik Komisyonu toplantısına katılmak üzere yarın Ankara’ya gelecek.

Mottaki, Çarşamba günü Türk eş başkanı Dış Ticaret’ten sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ile KEK’nin 19. dönem toplantısına katılacak. Mottaki ve Tüzmen, ikili ticaret ve ekonomik işbirliğinin önemli ölçüde artırılmasını öngören bir protokol imzalayacak.

Türkiye ile İran’ın ticaret hacmini 10 milyar dolara çıkartmayı amaçladıkları belirtiliyor. İkili ticaret son yıllarda büyük bir gelişme gösterdi. Nitekim, ticaret hacmi, geçen yıl 2005 yılına göre yüzde 80 artarak 6.7 milyar doları buldu.

TİCARET AÇIĞI FIRLADI

Ancak bu gelişme daha çok İran lehinde gerçekleşiyor. Türkiye’nin İran’a ihracatı, 2005 yılında 912.9 milyon dolar iken geçen yıl 1.05 milyar dolara çıktı. Buna karşın, Türkiye’nin İran’dan yaptığı ithalat, aynı süre içerisinden 3.46 milyar dolardan 5.62 milyar dolara tırmandı.
Bunun sonucu olarak 2005 yılında 2.55 milyar dolar olan Türkiye aleyhindeki açık, geçen yıl 4.56 milyar dolara kadar büyüdü.

Böylece, 2004 yılında iki ülkenin belirlediği, ikili ticaret hacminin 5 milyar dolara çıkartma hedefine çok kısa bir süre içinde ulaşıldı ancak bu, Türkiye’nin İran’dan yaptığı alımların artırılması ile sağlanmış oldu.

SİYASİ GÖRÜŞMELER

İran Dışişleri Bakanı Mottaki, Ankara’da sadece ekonomik konuları görüşmeyecek. Mottaki, ayrıca Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile bir araya gelecek. Mottaki, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından da kabul edilecek.

Mottaki’nin Türkiye ziyareti, Suriye Devlet Başkanı Başer Esad’ın Tehran, İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in de Ankara ziyaretinin hemen ardından gerçekleşecek. Bu arada, Gül de, hafta sonunda Suudi Arabistan’ta görüşmelerde bulunmuştu.

Ankara’da görüşmelerde İran’ın nükleer enerji programı, Irak ve Ortadoğu sorunları üzerinde durulacak.

Türkiye, İran’ın nükleer enerji programı sorununun diplomatik yollardan çözümlenmesi gerektiğini savunuyor ancak İran’ın nükleer silahları ele etmesi olasılığından rahatsızlık duyduğu da saklamıyor.

ANKA

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?