banner15

Türkiye İşkence Listesi'nden çıktı

Türkiye'nin Avrupa Konseyi ülkeleri arasındaki İşkence Yapan Ülkeler listesinden çıkarıldığı bildirildi.

Türkiye İşkence Listesi'nden çıktı

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, göreve geldiklerinde Türkiye'nin, Avrupa Konseyi'nin işkence yapılan ülkeler listesinde yer aldığını belirterek, “Her yıl sistematik olarak Türkiye takipteydi. Ama biz göreve geldikten bir yıl sonra almış olduğumuz tedbirlerle bu listede bulunmaktan Türkiye kurtuldu. Artık bu listede yer almıyor” dedi.

Partisinin Yalova Teşkilatı tarafından Uygulama Oteli'nde düzenlenen İl Danışma Kurulu Toplantısı'na katılan Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, dünyada söz sahibi olmanın güçlü olmaktan geçtiğini belirtti.

Ekonomik kalkınmada güçlü olan ülkelerin sözünün geçtiği bir çağın yaşandığını dile getiren Şahin, Türkiye’nin düne göre daha demokratik bir ülke olduğunu söyledi.

Türkiye'nin, millet iradesinin dışında geçmişte yaşanan olumsuzlukları yaşamayacak duruma geldiğini kaydeden Şahin, “Avrupa İnsan hakları Mahkemesi yetkilisi diyor ki artık Türkiye aleyhine mahkemeye gelen dosya adetlerinde ciddi bir azalma var. Türkiye'de geçmişte insan hakları ihlaliyle çokça mahkeme gelirdi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önüne. Ama son yıllarda, bunda ciddi bir düşüş oldu.

Bunun nedeni nedir? Demokratik alanda insan hakları alanında, hükümetimiz döneminde atılmış olan adımlardır.

Dolayısıyla birtakım hak mahrumiyetlerine uğradığını, sorunlarını çözemediğini, Türkiye'deki yargı sürecini tükettiği için Avrupa İnsan hakları Mahkemesi'ne giden vatandaşlarımızın sayısı azaldı. Çünkü Türkiye'de bu sorunlar çözülür hale geldi” dedi.

‘İŞKENCE LİSTESİNDEN ÇIKTIK’

İnsan hak ve özgürlükleri önündeki engellerin kaldırıldığını ve standartların yükseldiğini belirten Şahin, “Biz, göreve geldiğimizde Türkiye Avrupa Konseyi'nin işkence yapılan ülkeler listesindeydi. Ve her yıl sistematik olarak Türkiye takipteydi.

Ama biz göreve geldikten bir yıl sonra, almış olduğumuz tedbirlerle, bu listede bulunmaktan Türkiye kurtuldu. Artık bu listede yer almıyor. Çünkü Türkiye bu sorunu çözmüştür.

Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi bizi bu listeden çıkardı. Biz Türkiye'de demokratik standartları yükseltmeyi temel hak ve özgürlükler önündeki engellemeyi kaldırmayı ve çıtayı daha da yukarılara çıkarmayı planlamıştık” diye konuştu.

Türk halkının demokratik bilincinin de gittikçe geliştiğinin altını çizen Şahin şöyle devam etti:
“Ben inanıyorum ki, bazı siyasilerden ve bazı siyasi parti genel başkanlarından halkımız daha demokrattır, daha hoşgörülüdür ve daha tahammüllüdür.

Bir insana haksızlık yapıldığında, hangi dinden olduğuna bakılmaksızın, insan bir haksız muameleye maruz kalmışsa, cinayete muhatap olmuşsa, o bir insandır.

Dini, mezhebi, ırkı beni ilgilendirmez. Bu insana yapılan bu haksızlığı, kendimize yapılmış sayıyoruz. Böyle bir halka sahip olmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyuyoruz, milletimizle iftihar edip gurur duyuyoruz.”

Yalovaspor Kulübü Başkanı Nusret Karaalioğlu adına AKP İl Başkanı Fikri Demirel tarafından Bakan Şahin'e Yalovaspor forması ve bir partili tarafından oltu taşı tespih hediye edildi.

Bakan Şahin, eşinin böbrek hastalığı nedeniyle hastaneye kaldırıldığını belirterek, Ankara'ya gitmek üzere toplantıdan ayrıldı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35