banner39

Türkiye istatistikte Moğollara yol gösterecek

Türkiye İstatistik Kurumu, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi ile Moğolistan Milli İstatistik Ofisi arasında istatistik alanında teknik işbirliği protokolü imzalandı

Arşiv 31.03.2007, 11:30 06.07.2018, 09:31
Türkiye istatistikte Moğollara yol gösterecek

Türkiye, istatistik alanında Moğolistan'a yol gösterecek. Bu çerçevede, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi (TİKA) ile Moğolistan Milli İstatistik Ofisi arasında istatistik alanında teknik işbirliği protokolü imzalandı.


Geçtiğimiz hafta imzalanan protokol kapsamında Moğolistan İstatistik Ofisi uzmanlarına iki yıl süre ile eğitim verilecek.
Moğol uzmanlar, eğitim çerçevesinde, Ulusal Hesaplar ve Bilgi Teknolojileri konularında Ankara'da eğitimden geçecek.

Ayrıca, Ulanbatur'a TÜİK'ten danışmanlar gönderilerek Moğolistan istatistik sisteminin güçlendirilmesi için teknik destek sağlanacak.
Programın koordinasyonunu ve finansmanı TİKA üstlendi.

İLK İLİŞKİLER 1998'DE BAŞLADI

TÜİK ve TİKA, Moğolistan Milli İstatistik Ofisi ile istatistik alanında teknik işbirliği faaliyetlerine 1998 yılında başlamıştı.

TİKA'nın finansman desteği ile 1998-1999 yılları arasında TÜİK tarafından yürütülen faaliyetler, Satınalma Gücü Paritesi, Ulusal Hesaplar, Bilgi İşlem, Örnekleme Teknikleri, Yazılım/Donanım konularında gerçekleştirilmişti.

 


 

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?