banner39

Türkiye K. Irak'ta Napalm kullandı iddiası

Irak Kürdistan Demokratik Partisi bu kez de Türk ordusunun Kuzey Irak'a Napalm bombası attığını iddia etti.

Arşiv 27.08.2007, 12:11 27.08.2007, 17:13
Türkiye K. Irak'ta Napalm kullandı iddiası

Mesut Barzani'ye bağlı Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP), "ilginç" iddialarda bulunmaktan vazgeçmiyor. IKDP son olarak Irak sınırında mevzilenen on binlerce Türk askerinin şu ana kadar 34 Kürt bölgesini top ateşine tuttuğunu ve Napalm bombası kullandığını öne sürdü.

Zaho'daki "Kürdistan Sınır Muhafız Kuvvetleri Komutanı Hüseyin Travnişi'ye" dayandırılan iddiada, Türk Ordusunun, Şubat ayından buyana tank ve savaş uçaklarıyla Zaho ilçesine bağlı yaklaşık 34 sınır bölgesini top ateşine tuttuğunu savunuldu.

Travnişi, Türk ordusunun bu süre zarfında Kuzey Irak sınırına belli aralıklarla 480 kez top ateşi açtığını öne sürdü. Travnişi, Türk Ordusunun Napalm bombası kullandığını iddia etti.

IKDP'nin sitesi Türk Ordusunun sınırdaki hareketliliğinin de devam ettiğini on binlerce Türk askerinin sınıra kaydırıldığı ve yine sınıra yüzlerce tankın yerleştirildiğin öne sürdü.

NAPALM BOMBASI NEDİR?

Napalm bombası, belirli sayıda yanıcı sıvıların pelteleştirilmiş benzinle karışımından yapılıyor. Bomba patladığında yangına yolaçıyor. İkinci Dünya savaşında Harward Üniversitesi'nden Louis Fieser'in başkanlık ettiği bir kimya grubu tarafından geliştirilen bomba ilk olarak İkinci Dünya savaşı sırasında Japonya ile ABD arasındaki Tinian Savaşı'nda kullanıldı. Napalm bombası, hızlı öldürdüğünden dolayı, kurbanlarının fazla acı çekmediği ancak sağ kurtulanlarda üçüncü ve ikinci dereceden yanık oluştuğu bildirildi.

1968 Cenevre barış anlaşmasına göre napalm Kullanımı kesinlikle yasaklandığı ancak hala Amerika, Fransa, İngiltere ve bir çok NATO üyesi ülkede kimyasal silahların en düzgün ve kolay şekilde yok edilmesini sağladığı aracıdır gerekçesiyle kullanıldığı ifade edildi.

ANKA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?