banner39

Türkiye kapattı, İsrail başka yer arıyor

Türkiye'nin İsrail askeri uçakları yer vermemesi sonrası İsrail yeni arayışlar içinde.

Arşiv 16.04.2010, 09:56 17.04.2010, 04:14
Türkiye kapattı, İsrail başka yer arıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gazze'yi vurduktan sonra Türkiye ile arası açılan İsrail, Türkiye'deki hava sahasını kullanma imkanından da oldu. İsrail şimdi yeni hava sahası arıyor. İsraili'in, Avrupa veya Asya ülkelerinde eğitim tatbikatları için imkan aradığı iddia edildi.
    
Jerusalem Post gazetesinin haberine göre, İsrail Hava Kuvvetlerinden bir yetkili "Uçabileceğimiz yeni yerler araştırıyoruz" diye konuştu. Savunma Bakanlığı'ndan bir üst düzey yetkili de Türkiye ile ilişkilerin bundan sonra, asla eski günlerine geri dönemeyeceğini belirtip, "mevcut hükümetin yönetimi altında, tekrar Türkiye toprakları üzerinde uçmalarına izin verilmesini mümkün görmediğini" anlattı.

İsrail'in Gazze Şeridi'nde gerçekleştirdiği Dökme Kurşun operasyonu öncesinde İsrail Hava Kuvvetleri uçakları Türkiye'de uçuş eğitimi imkanı bulabiliyor, Türk Hava Kuvvetleri ile birlikte ortak tatbikatlara katılıyordu.

Ancak, operasyon sonrası iki ülke arasındaki ilişkiler bozulmuş, Ankara, Konya'daki Anadolu Kartalları hava tatbikatının uluslararası bölümünü iptal ederek, İsrail'in tatbikata katılımına imkan vermemişti.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?