banner39

Türkiye kimden taraf olacak?

Ankara, BM’in cumartesi günü onayladığı İran’a yaptırım paketini tüm unsurları ile inceliyor. İnceleme sonrası alınacak karar merakla bekleniyor

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Türkiye kimden taraf olacak?

Türkiye, incelemenin ardından kararını açıklayacak. Ancak Türkiye’nin karara “uluslararası meşrutiyet” çerçevesinde alındığı için uyması bekleniyor. Geçtiğimiz dönemde sık sık İran’ı uyaran Türkiye GK kararını uygularsa İran ile ilişkilerde sıkıntı yaşanabileceği belirtiliyor.

BM Güvenlik Konseyi’nce uzun pazarlıklar sonucunda Cumartesi günü onaylanan İran’a yaptırım paketinin tüm unsurları ile Ankara’da incelendiği belirtiliyor. Ankara, bu konudaki kararını ancak inceleme sonuçlandığında açıklayacak ancak karara uyması olasılığının büyük olduğu ifade ediliyor.
Tüm baskılarına karşın uranyum zenginleştirme çalışmalarından vazgeçmeyen ve bu konuda meydan okuyan İran’a yönelik yaptırım paketi, yoğun pazarlıklar ve tartışmalar sonucunda Cumartesi günü BM Güvenlik Konseyi’nin 15 üyesinin tümünün desteği ile onaylandı.
GK daimi üyelerinden Rusya ve Çin’in de destek vermesini sağlamak amacıyla yumuşatıldığı belirtilen yaptırımlar, Ankara’da incelenmeye başlandı. Bir Türk yetkilisi, kararın Ankara’ya yeni ulaştığını belirterek “Tüm unsurları ile inceliyoruz. Bakacağız. İncelenme sonuçlandığında kamuoyuna açıklanacak” diye konuştu.
Buna karşın yetkili, Türkiye’nin bu tür konularda belli prensiplerinin olduğunu da kaydederek “Uluslararası meşrutiyeti olan kararlara, örneğin BM kararları, uyulur” şeklinde konuştu.
Daha önce Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi’nin kararına uyacağı değerlendirmelerinin yapıldığı anımsatılıyor.

İKİLİ İLİŞKİLERDE SIKINTI YAŞANIR MI?

Ancak Türkiye’nin Güvenlik Konseyi kararını uygulaması halinde İran ile ilişkilerde sıkıntı yaşanabileceği de belirtiliyor. Nitekim, İran’ın bu konuda Türkiye’ye yönelik bazı mesajların gönderdiği anımsatılıyor.
İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad, Cumartesi günü onaylanan karara sert tepki gösterirken lehinde oy kullanan 15 ülkenin “pişman” olacağını söylemişti.
Batı ile bir uzlaşıya yanaşması için son dönemde en üst düzeyde İran’ı uyaran Türkiye’nin, defalarca bölge ülkelerinin nükleer silahları elde etmesine karşı olduğunu vurgularken İran ile yaşanan krizin “diplomatik, barışçıl” yollardan çözümlenmesi gerektiğinin altını çizmişti.

PAKETTE NELER VAR?

İran’a “uyarı” olarak nitelendirilen yaptırım kararı, BM Şartı’nın 7’nci maddesinin çerçevesinde onaylandı. Söz konusu madde, BM üyelerini kararı uygulamaya mecbur kılıyor ancak yaptırımları askeri olmayan alanlarla ile sınırlıyor.
ABD’nin “yetersiz” bulduğu, BM Güvenlik Konseyi kararı ile İran ile nükleer ürün ithalat ve ihracat yasaklanırken 10 şirket ve 12 kişinin mal varlığı donduruluyor ve ek askeri olmayan önlemler ile tehdit ediliyor.

Anka

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?