banner39

Türkiye Kırgızistan için devrede

Kırgız lider Otunbayeva ile görüşen Başbakan Erdoğan Türkiye'nin her türlü yardıma hazır olduğunu söyledii.

Arşiv 19.06.2010, 04:15 19.06.2010, 04:15
Türkiye Kırgızistan için devrede


dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye, etnik çatışmaların yaşandığı Kırgızistan'la yakın temasta. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kırgızistan geçici yönetimi başkanı Roza Otunbayeva ve Başbakan birinci yardımcısı Almazbek Atambayev ile telefonda görüştü. Türkiye'nin Kırgızistan Özel Temsilcisi Büyükelçi Fatih Ceylan da Bişkek'teydi.

Başbakan Erdoğan, görüşmede Kırgız lider Otunbayeva'ya derin üzüntülerini dile getirdi; Türkiye'nin her türlü yardımı yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Olaylarda, provokasyon emareleri olduğunu belirten Erdoğan, provokatörlere karşı dikkatli olunması gerektiği konusunu da Kırgız liderlere iletti.

Türkiye'den yakın ve sıcak ilgi gördüklerini belirten Otunbayeva da Erdoğan'a teşekkür etti. Türkiye'nin Kırgızistan Özel Temsilcisi Büyükelçi Fatih Ceylan ise, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbayev ve Türk işadamları ile görüştü.

Ceylan, yetersizliklerin giderilmesinde Türkiye'nin yardımda bulunacağını yineledi.

Bu arada Kırgızistan'daki geçici hükümetin Başbakanı Roza Otunbayeva, Rus birliklerin Kırgızistan'daki bazı stratejik binaları koruyacağını açıkladı.

Ulusal radyoya konuşan Otunbayeva, "Rus birlikler Kırgızistan'daki bazı stratejik binaları koruyacak. Bu binaların güvenliğini sağlamak amacıyla böyle bir karar alındı" dedi.

Otunbayeva, Rus birliklerin koruyacağı binaların hangileri olduğunu ise söylemedi.

Rusya, başkent Bişkek yakınlarındaki Kant'ta bir askeri üsse sahip bulunuyor. ABD'nin de Afganistan'daki birliklere lojistik destek veren Manas'taki üssü bulunuyor.

Clinton: "Geçici hükümeti desteklemek lazım"

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Kırgızistan'daki geçici hükümetin desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Clinton, düzenlediği basın toplantısında, düzeni yeniden tesis etmek ve insani yardımların ulaşmasını sağlamak için Kırgızistan'daki geçici hükümet destek vermenin gerektiğini belirtti ve "Bizim için esas olan, uluslararası toplumla çalışmak ve geçici hükümeti desteklemeye çalışmaktır. Düzeni tesis etmesi ve en kısa sürede yardımın yerine ulaşmasını sağlaması için Bişkek'e yardım etmek gerek" dedi.

Özbek kökenli 100 bin kadar Kırgızın kaçtığı Özbekistan ile temas halinde olduklarını bildiren Clinton, "Şiddetin patlak vermesinin kökeninde ne yattığını söylemenin erken olacağı düşüncesindeyim" ifadesini kullandı.

Kırgızistan'da sular durulmuyor

Günlerdir yaşanan etnik çatışmada kanın döküldüğü Kırgızistan'da tansiyon nispeten düşük, ama 190 kişinin öldüğü bölgede trajedi sürüyor. Kızılhaç uyardı; "Bölgede büyük bir kriz var" dedi. Uluslararası toplum da yardımlar için devrede. Resmi kaynaklara göre 180'i bulan can kaybının, 2 bine dayandığı yolunda iddialar var. BM, çatışmalardan dolayı 400 bin kişinin yerinden olduğunu açıkladı.

Geçici hükümetin lideri Otunbayeva, "Şiddet kontrol altına alındı" dedi ama, etnik çatışmanın göbeği güneydeki Oş kenti, geceyi silah sesleri ile geçirdi.

Özbek aileler çocuklarıyla sokaklarda yatıyor. Geçici yönetim, bölgeye yardım gönderse de bu yardımlar bir türlü dağıtılamıyor. Hatta üniformalı kişilerin yardım depolarını yağmaladığı iddia ediliyor.

Özbekistan sınırında mülteciler yığılmış durumda. Ülke nüfusunun neredeyse onda biri çatışmalar yüzünden yerinden yurdundan oldu.

BM'nin verilerine göre etkilenenlerin sayısı 400 bini buldu. Uluslararası Kızılhaç komitesi uyardı: "Bölgede büyük bir insani kriz var."

Bölgede, gıda ve temiz su sıkıntısı yaşanıyor. BM de devrede. Götürülen insani yardımları bölgede örgütün özel temsilcisi koordine ediyor. Rusya da çadır ve battaniyelerden oluşan insanı yardım uçağını Bişkek'e yolladı.

Geçici hükümet, olayların arkasında nisan ayında darbeyle devrilen Kırgız lider Kurmanbek Bakiyev'in olduğu tezinde ısrarlı. Hatta Kırgız güvenlik şefi yardımcısı "Bakiyev'in ailesinin saldırıları gerçekleştiren çeteyi Tacikistan'dan kiraladığı" iddiasını ortaya attı.

Yönetim, 27 Haziran'da yapılması planan ve darbe sonrası değişen anayasa maddelerinin oylamaya sunulacağı referandum konusunda kararlı.

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO), Kırgızistan'daki etnik çatışmalardan "300 bini mülteci, 1 milyon kişinin doğrudan veya dolaylı olarak etkilendiğine ilişkin bir senaryo üzerinde çalıştığı" bildirildi.
 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?