banner15

'Türkiye konusunda hata yapmayın'

Alman Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, AB üyesi ülkelerini Türkiye konusunda tarihi bir hataya düşmemeleri konusunda uyardı.

'Türkiye konusunda hata yapmayın'

Steinmeier:''AB'yi Türkiye konusunda tarihi bir hataya düşmemesi konusunda uyardı''

Almanya'nın Münih kentinde Süddeutsche Zeitung gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Hans Werner Kilz'in yönettiği ve Alman Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni'nin katıldıkları konferansta Steinmeir, AB üyesi ülkeleri Türkiye konusunda tarihi bir hataya düşmemeleri konusunda uyardı.

Alman Dışişleri Bakanı, Avrupa'nın başarılı olma baskısı altında olduğuna dikkati çekerek ancak Avrupa'nın herkes için bir kazanım-projesi olduğunu ve Türkiye'nin tam üyelik fırsatının kolayca kaybedilmemesi gerektiğini kaydetti.

Steinmeir,, Angela Merkel'in imtiyazlı ortaklık önerisine mesafeli olarak, Türkiye'ye AB üyeliği için adil bir fırsat verilmesi gerektiğini söylediğinde, salonda alkış sesleri kopmaya başladı.

Bakan, Türkiye'yi Avrupa kıtasının güneydoğusunda aydınlanmadan nasibini almış ve Avrupa için fırsat olan İslami bir ülke olarak değerlendirdi.

Steinmeier: ‘Daimi olarak Batı'nın değerlerini üstlenmesi suretiyle Türkiye, sadece Arap ülkeleri ve Asya için bir köprü oluşturmuyor, aynı zamanda seküler Avrupa ile derin dini temelleri olan komşularımızla da manevi bir aracı konumundadır.

Avrupa'ya demir atmış bir Türkiye Avrupa'nın değerlerini ve İslami bakış açısını birbiriyle kaynaştırmak suretiyle Avrupa'da halkların sürekli olarak güvenli ve barış içinde hoşgörüye dayalı olarak birlikte yaşamalarını sağlayabilir.’ dedi.

Sürpriz bir şekilde Yunanistan Dışişleri Bakanı Bakoyanni de çok net olarak komşu ülke Türkiye'nin AB'ye üyeliğinden yana tavır alarak, ‘Biz Yunanlılar için Avrupalı olan bir Türkiye çok önemlidir’ diye konuştu."

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48