Türkiye, krizden ilk çıkan ülke olacak

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye'de güven ortamını sağlamlaştırmaya çalıştıklarını söyledi.

Türkiye, krizden ilk çıkan ülke olacak


Bölgesel Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantılarının ilki, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında 5 bakanın katılımıyla Konya'da yapıldı.

Toplantıya, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu Başkanı Rızanur Meral, 11 ilin valisi, büyükşehir belediye başkanları ve çok sayıda bürokrat da iştirak etti.

Devlet Bakanı Babacan burada yaptığı konuşmada Türkiye'de güven ortamını sağlamlaştırmaya çalıştıklarını söyledi. Son iki aydır 2010, 2011 ve 2012 için detaylı bir program üzerinde durduklarını belirten Babacan, "Türkiye, bu krizi en hızlı şekilde atlatacak ülkelerden birisi olacak." dedi.

Konya'da yapılan 15. EKK toplantısına; Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile merkezi ve yerel kamu idareleri, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ile meslek örgütleri temsilcileri de katıldı. Kurulda, Ankara, Aksaray, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde, Sivas ve Yozgat'ın aralarında bulunduğu Orta Anadolu'daki on bir ilin valisi hazır bulundu. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Babacan, amaçlarının, Orta Anadolu'daki ekonomik sorunları ve çözüm önerilerini masaya yatırmak olduğunu kaydetti.

Dünya ekonomisinin son 1 yıldır çok derin bir krizle karşı karşıya olduğuna değinen Başbakan Yardımcısı Babacan, "Bu, modern ekonominin gördüğü en büyük krizdir. Krizin şöyle boyutlarını düşünecek olursak 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Türkiye dahil pek çok ülkedeki ekonominin daralmasına sebep oldu." dedi. Babacan, 2003-2005 yılları arasında alınan tedbirlerin ve bankacılık sektörüyle ilgili düzenlemelerin, Türkiye'de bir finans krizinin yaşanmasının önüne geçtiğini ifade etti. Krizin kaynağının, Türkiye'nin uyguladığı politikalar olmadığına işaret eden Başbakan Yardımcısı, krizin tamamen dışarıda olup bittiğini ve ülkeyi dolaylı olarak etkilediğini kaydetti.

Dünyada yaşanan ekonomik daralmanın Türkiye'nin ihracatında daralma yaşanmasına, bunun da iç tüketimle ilgili sorunları beraberinde getirdiğine işaret eden Babacan, 2009 yılının, Türkiye'de ekonominin daraldığı bir yıl olacağını ifade etti. Babacan, şöyle konuştu: "Kayıp bir yıl olsa da biz son iki ayda yoğun bir şekilde 2010 ve 2011 yılı için çalışıyoruz. Yani kriz sonrasında Türkiye'nin neler yapacağı ile ilgili detaylı bir program üzerinde yoğunlaştık. Orta vadeli programımız ve bunun hemen beraberinde açıklayacağımız orta vadeli mali plan bir bakıma ülkemizin çıkış planı olacak. Pek çok ülke ne yapacağını ortaya koyamamışken, Türkiye pek çok ülkeden daha önce krizden sonra neler yapacağını açıklayarak, hedeflerini ortaya koyabiliyor. Bu, özellikle öngörülebilirlik açısından son derece önemli olacak." Türkiye'nin en hızlı toparlanacak birkaç ülkeden biri olduğuna dikkat çeken Başbakan Yardımcısı, bunu pembe bir tablo çizmek için söylemediğini ifade etti. Babacan, "OECD'nin rakamlarına bakın, Dünya Bankası'nın rakamlarına bakın. AB içinde en hızlı toparlanacak ülkeler arasında Türkiye gösteriliyor." dedi.

MAVİ TÜNEL İKİ YIL ERKEN BİTECEK

EKK toplantısına katılan Bakan Veysel Eroğlu, Konya Ovası sulama projelerinden Mavi Tünel'deki yapım çalışmalarının devam ettiğini, 2013'te bitmesi planlanan tünelin 2011 yılı başında hizmete gireceğini açıkladı. Türkiye'nin sulama politikaları hakkında ayrıntılı açıklamalar yapan Eroğlu, Konya ve çevresinin su sıkıntısını sona erdirmek için daha az su ile daha çok arazinin sulanmasını sağlayan damlama ve yağmurlama sulama sistemlerinin yaygınlaştırılması ve Akdeniz'e denize akan nehir ve derelerin Konya Ovası'na akıtılması için çalışma yürüttüklerini söyledi.

Kaynak: Zaman

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2009, 02:35
YORUM EKLE

banner39