banner39

Türkiye Kudüs'e heyet gönderiyor

Türkiye, Kudüs'te yapılan kazıyı denetlemek için heyet gönderiyor. Heyetin başında Tel Aviv Büyükelçisi Namık Tan'ın bulunacak.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Türkiye Kudüs'e heyet gönderiyor
Başbakan Erdoğan, Haremüşşerif’de yapılan inşaatla ilgili teknik heyet gönderme isteğini İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in kabul ettiğini söyledi.

Kudüs'teki çalışmaların kutsal mekânlara zarar verip vermediğini incelemek için Türkiye'nin bölgeye teknik heyet göndermesi kararlaştırıldı. Başında Tel Aviv Büyükelçisi Namık Tan'ın bulunacağı heyetin Kudüs'e giderek hafriyat çalışmalarını yerinde incelemesi ve bir rapor hazırlaması bekleniyor. Önceki akşam Ankara'ya inen Olmert dün Başbakan Tayyip Erdoğan'la bir araya gelirken, görüşmenin büyük bölümünde Haremüşşerif'teki yol inşaatı konuşuldu. İki lider, düzenledikleri basın toplantısında da konunun ayrıntılarını aktardı. Olmert'in kendisine fotoğraflar gösterdiğini belirten Erdoğan, "Bölgeye bir kez gittim. Bir kez gitmekle tanıyamam. Fotoğraflar beni dört dörtlük tatmin etmedi." dedi. Olmert'e 'Bölgeye inceleme için teknik heyet gitse, Mescid-i Aksa'ya zarar verip verilmediğini herkes görse' teklifinde bulunduğunu vurgulayan Erdoğan, önerisinin kabul gördüğünün altını çizdi. "Medya abartıyor. Saklayacağımız bir şey yok." görüşünü dile getiren Olmert de, Müslüman dünyası için hassas hiçbir yere zarar verilmediğini savundu.

Resmi bir ziyaret için Türkiye'ye gelen İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Erdoğan tarafından törenle karşılandı. İki başbakan öngörülenin dışına çıkarak iki saat baş başa görüştü. Bir diplomat, "Gerçek anlamda tam bir baş başa oldu. Heyetlerarası görüşmeye zaman bile kalmadı." dedi. Görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra Filistin sorunu, İran'ın nükleer çalışmaları ile Lübnan ve Suriye'deki gelişmeler ele alındı. Tayyip Erdoğan, Haremüşşerif'teki kazı çalışmalarından duyulan kaygıyı muhatabına aktardı. Başbakan, ziyaret öncesinde salı günü partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı açıklamada, "Filistin'de anlaşma sağlanmışken gerilim çıkarmayın. Kudüs'te yapılacak her girişim için Müslümanların onayı şart." uyarısında bulunmuştu.

Ehud Olmert, kazının kutsal mekânlara zarar vermediğini savundu ve yanında getirdiği bölgedeki kazıyı gösteren fotoğrafları Erdoğan'a gösterdi. Olmert, "Saklayacağımız hiçbir şey yok. Bu çalışmalar, bölgeye gelen yüz binlerce ziyaretçi için önemli. Camiye hiçbir şekilde zarar vermiyor." dedi. Başbakan Erdoğan ise, "Fotoğraflar beni dört dörtlük tatmin etmiyor. Ben oraya yalnızca bir kere gittim, orayı yeterince tanımam. Fotoğraflar üzerinde bir şey söyleyemem, kutsal mekânlara zarar vermediğini açıklayamam." karşılığını verdi. Erdoğan, bu konuya Türkiye'den gidecek teknik heyetin karar vermesini istedi. Olmert de bu öneriye destek verdi. Başında Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Namık Tan'ın bulunacağı teknik bir heyetin önümüzdeki haftalarda Kudüs'e giderek hafriyat çalışmalarını yerinde incelemesi ve bir rapor hazırlaması kararlaştırıldı.

Geçtiğimiz günlerde Mekke'de El Fetih ve Hamas arasında varılan mutabakatın ardından Filistin'de kurulacak "uzlaşı hükümeti" sonrasında ortaya çıkacak yeni durum da görüşmede ele alındı. Erdoğan, bölgede barışın sağlanması için söz konusu hükümet ile ilişki kurulması gerektiği üzerinde durdu. Erdoğan, Olmert'e, Filistin tarafı ile ilişkilerin yalnızca Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile kurulamayacağını, seçimlerden sonra yeni bir yapının ortaya çıktığını anlattı. Ehud Olmert ise BM, AB, ABD ve Rusya'nın oluşturduğu "Ortadoğu Dörtlüsü"nün ilkelerinin Hamas'ın da içinde bulunacağı yeni hükümet tarafından kabul edilmesini ve "yol haritası"na sahip çıkılmasını istedi. Olmert, "Hamas, İsrail'i tanıyacağını söylerse masaya otururuz." dedi. Şiddetin sora ermesi, bağımsız Filistin devletinin kurulması ve tarafların (İsrail ve Filistin) karşılıklı olarak birbirlerini tanıması, yol haritasının önemli başlıkları. Tel Aviv yönetimi, Hamas'ın kendisini tanıdığını açıkça ilan etmesini istiyor.

Başbakan Erdoğan da, Filistin'de uzlaşı hükümetinin kurulması ardından Mahmud Abbas ve İsmail Haniye'yi Türkiye'ye davet edeceğini aktardı. Başbakan Erdoğan, bölgede barışın sağlanması hususunda "umutlu olduğunu" söyledi. Erdoğan, "Kurulacak uzlaşı hükümeti bir umuttur." dedi. İsrail Başbakanı dün ayrıca Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından kabul edildikten sonra Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile görüştü. Olmert, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile de bir araya geldi.

Fotoğraflardan tatmin olmadım

Erdoğan, Olmert'le 2 saat baş başa görüştü. İkili ilişkilerin yanı sıra Filistin-İsrail anlaşmazlığı ve bölge sorunlarını ele aldıklarını söyleyen Erdoğan, Haremüşşerif'teki inşaat çalışmalarıyla ilgili Olmert'in gösterdiği fotoğraflardan tatmin olmadığını vurguladı.

Korumalar arasında gerginlik

İsrail Başbakanı Ehud Olmert'e, Ankara'da "a tipi" koruma uygulandı. Yoğun güvenlik önlemleri alındı, Ehud Olmert'in geçtiği yollar trafiğe kapandı ve yaklaşık 3 bin polis görev yaptı. Olmert için iki zırhlı araç tahsis edildi. Ehud Olmert'in korumaları ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın korumaları arasında da gün boyu gergin anlar yaşandı, yer yer fiziki müdahaleler yaşandığı gözlendi. İsrailli korumalar, Başbakanlık'a, protokol kapısından değil, yan kapıdan içeri alındı.

Yahudilerin, Türk halkına tarihî borcu var

Erdoğan'ın Başbakanlık Konutu'nda onuruna verdiği akşam yemeğine katılan Olmert, ''Yahudi halkının Türk halkına tarihî bir borcu olduğunu'' söyledi. Olmert, ''Osmanlı İmparatorluğu'nun zulüm gören İspanya Yahudilerine nasıl kapılarını açtığını ve müteakip yüzyıllar boyunca önce imparatorluk sonra da Türkiye sınırları içinde eşit vatandaşlar olarak yaşamalarını sağladığını hiçbir zaman unutmayacağız.'' diye konuştu.

Olmert, İran konusunda aradığı desteği bulamadı

Görüşmede, İsrail tarafının Erdoğan'dan en önemli beklentilerinden biri, İran'ın nükleer çalışmaları konusundaydı. Ancak Erdoğan görüşme sonrasındaki açıklamasında, Olmert'in beklentisine olumlu karşılık vermedi. İki başbakanın görüşmesinde Suriye ile İsrail arasında ilişki kurulması konusu da ele alındı. Erdoğan, bu hususta "iyimser bir bakış içinde olduğunu" aktarırken, Ankara'dan önümüzdeki haftalar içinde Suriye'ye bu amaçla bir ziyaretin gerçekleşeceğini söyledi. İsrail Başbakanı Ehud Olmert de, "Biz Suriye ile barış istiyoruz. Türkiye'ye büyük görev düşebilir." diye konuştu.

'İsrail'in başkenti Kudüs' ifadesine Erdoğan gülümsedi

Olmert, basın toplantısında Türkiye ve Erdoğan için birkaç kez övgü dolu ifadeler kullandı. Olmert, "Türkiye, onurlu ve kendine güvenen Müslüman bir ülke. Siz bölgedeki Müslüman ülkeler arasında çok önemli köprüsünüz. Türkiye, bölgede merkezi bir güçtür." dedi. Olmert, Erdoğan ile geçmişte benzer görevlerde bulunduklarını belirtirken, "İsrail'in başkenti Kudüs'ün belediye başkanıydım." ifadesini kullandı. Erdoğan, bunu dinlerken "tebessüm" ederek bunun kabul edilemez olduğunu ortaya koydu. Türkiye, İsrail'in bu yöndeki kararına karşı çıkıyor. Türkiye Büyükelçiliği de Tel Aviv'de bulunuyor.

Sözde soykırım tasarısına ilişkin temkinli konuştu

İsrail, ABD Temsilciler Meclisi gündeminde bulunan "Ermeni soykırımı" konusunda Ankara'ya desteği kapalı kapılar ardında verdi. Kameralar önünde, "Kongre üyelerinin görüşlerine saygı duyuyorum. Neyin doğru olduğunu kendilerine bırakıyorum." diyen Olmert'in görüşmede, "Biz bu anlamda yapacağımız ne varsa yapıyoruz." ifadesini kullandığı aktarıldı.

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?