banner15

Türkiye Kyoto'yu imzalayacak

Türkiye küresel ısınma ile mücadeleyi öngören Kyoto Protokolü'nü imzalama kararı aldı.

Türkiye Kyoto'yu imzalayacak


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

TBMM Çevre Komisyonu Başkanı, AK Parti Ankara Milletvekili Haluk Özdalga, Türkiye'nin kısa bir süre içinde Kyoto Protokolünü imzalayacağını söyledi.

Çevre Komisyonunun bugünkü toplantısı sonrası üyelere bilgi veren Özdalga, Kyoto Protokolünün 1 ay içinde gündeme geleceğini ifade etti.

Düzenlemenin Çevre Komisyonu gündemine de geleceğine işaret eden Özdalga, komisyon gündemine gelmeden, ilgili bakanlık ve kamu kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin katılımıyla bir toplantı yapabileceklerini belirtti.

Komisyon üyeleri de toplantının yapılmasının yararlı olacağını söyledi.

Konuyla ilgili AA muhabirine açıklamada bulunan Haluk Özdalga, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, BM'de eylül ayı sonunda, ''Türkiye'nin Kyoto Protokolünü imzalamaya sıcak baktığını ve en üst düzeyde değerlendirdiğini'' söylediğini belirtti. O zamandan bu yana, bakanlıklar ve kamu kuruluşları arasında değerlendirmelerin devam ettiğini anlatan Özdalga, ''Şu anda konunun geldiği nokta itibariyle sona yaklaştığımızı düşünüyorum. Türkiye, kısa bir süre içinde Kyoto Protokolünü imzalayacaktır, taraf olacaktır diye umut ediyorum ve temenni ediyorum. Türkiye'nin bunu yapması, bir çok bakımdan puan kazandıracaktır, lehine olacaktır'' diye konuştu.

'TÜRKİYE, KAYITSIZ KALAMAZ'

Terörle mücadeleden sonra, iklim değişikliği konusunun uluslararası diplomasinin gündemindeki en önemli konudan biri olduğuna işaret eden Özdalga, ''Türkiye, iklim değişikliği mücadelesine kayıtsız kalamaz, kalmamalıdır'' dedi.

Özdalga, Türkiye'nin de bu konuda katkı yapması gerektiğini, orta ve uzun vadede bundan kazanacağı pek çok şey bulunduğunu söyledi. Özdalga, ''Türkiye, enerji verimliliği konusunda çok iyi istatistiklere sahip değil. Giderek, temiz kalkınma modellerine doğru yol alması gerekiyor. 'Karbon emisyonlarını nasıl denetleyebilirim?' diye, bunu düşünmesi gerekiyor. Bunu yaparken, iktisadi kalkınmasına ve refahına engel olmaması da gerekiyor'' diye konuştu.

ABD dışında gelişmiş ülkelerin, Kyoto Protokolünü imzaladığını, bu ülkedeki başkan adaylarının da ''Kyoto Protokolü ve iklim değişikliği mücadelesinde olumlu adımlar atacaklarını'' ifade ettiklerini anlatan Özdalga, ''Eğer imzalamazsa Türkiye tamamen yalnız kalacak'' dedi.

Özdalga, Kyoto Protokolünün, AB müktesebatının da bir parçası olduğunu belirterek, Türkiye'nin, yakın bir dönem içinde imzalamaması durumunda, ilerde AB ile ilişkilerinde protokolün daha ciddi sorun olarak karşısına gelebileceğini söyledi. Özdalga, ''Bugünden yapmasında fayda var. Artık ben işin sonuna geldik diye umut ediyorum. İnşallah bu adımları atacağız'' diye konuştu.

KYOTO PROTOKOLÜ

Kyoto Protokolü, küresel ısınma ve iklim değişikliği konusunda mücadeleyi sağlamaya yönelik uluslararası tek çerçevedir.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi içinde imzalanmıştır. Bu protokolü imzalayan ülkeler, karbon dioksit ve sera etkisine neden olan diğer beş gazın salınımını azaltmaya veya bunu yapamıyorlarsa salınım ticareti yoluyla haklarını arttırmaya söz vermişlerdir.

Protokol, ülkelerin atmosfere saldıkları karbon miktarını 1990 yılındaki düzeylere düşürmelerini gerekli kılmaktadır. 1997'de imzalanan protokol, 2005'te yürürlüğe girebilmiştir. Çünkü, protokolün yürürlüğe girebilmesi için, onaylayan ülkelerin 1990'daki emisyonlarının (atmosfere saldıkları karbon miktarının) yeryüzündeki toplam emisyonun yüzde 55'ini bulması gerekmekteydi ve bu orana ancak 8 yılın sonunda Rusya'nın katılımıyla ulaşılabilmiştir.

Kyoto Protokolü şu anda yeryüzündeki 160 ülkeyi ve sera gazı salınımlarının yüzde 55'inden fazlasını kapsamaktadır. Kyoto Protokolü ile devreye girecek önlemler, pahalı yatırımlar gerektirmektedir.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2008, 17:00
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35