banner39

Türkiye Milli DNA Veri Bankası

DNA analizi için kan ve benzeri biyolojik örnek almak, DNA analizi yapmaya yetkili olmadığı halde DNA analizi yapmak, "özel bir suç tipi" haline getiriliyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Türkiye Milli DNA Veri Bankası

Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı "Türkiye Milli DNA Veri Bankası" kurulmasını öngören tasarı ile, bir zamanlar Oktar Babuna için başlatılan ve Türkiye’den binlerce kan örneği toplanmasını sağlayan kampanyalar yasaklanıyor.

ABD modeli tasarıya göre, yasaya aykırı DNA analizi için kan ve benzeri biyolojik örnek almak, DNA analizi yapmaya yetkili olmadığı halde DNA analizi yapmak, "özel bir suç tipi" haline getirildi ve yarıya kadar artırılmış ceza öngörüldü. Gelişen teknolojiye bağlı olarak "kanıt toplamak", "suç ve suçluların takibini" daha da kolaylaştırmak için hazırlanan tasarı özetle şuları içeriyor:

DNA analizi bir suçun ortaya çıkarılması için mahkeme kararı veya cumhuriyet savcısının talimatı ile yapılabilecek. Gönüllü kişiler de isterlerse DNA analizlerini yaptırabilecekler.

Toplanan analiz örnekleri yasa ile kurulacak DNA Veri Bankası’nda saklanacak. Örneklerin kime ait olduğu, yetkililer dışında bilinmeyecek ve kod numarası ile arşivlenecek, mahkeme kararı ile incelenebilecek.

DNA analizini, Adli Tıp Kurumu, Jandarma Genel Kriminal Dairesi ve Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Dairesi yapabilecek. DNA Veri Bankası’nda görev yapan personel, sır saklamakla yükümlü olacak. Yasada öngörülen gizlilik kuralına uymayanlar hapisle cezalandırılacaklar.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?