banner15

Türkiye –Mısır Serbest Ticaret Bölgesi Anlaşması Kahire’de İmzalandı

Dün Kahire’de Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in katılımlarıyla iki ülke arasında Serbest Ticaret Bölgesi Anlaşması imzalandı. Anlaşmaya Türkiye adına Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Mısır adına ise S

Türkiye –Mısır Serbest Ticaret Bölgesi Anlaşması Kahire’de İmzalandı

 

Dün Kahire’de iki ülke cumhurbaşkanları serbest ticaret bölgesi anlaşmasını imzaladılar.

Anlaşmaya Mısır tarafından Dış Ticaret ve Sanayi Bakanı Reşid Muhammed Reşid, Türkiye tarafından ise dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen katıldı.

Mısır Dış Ticaret Bakanı dünkü yaptığı basın toplantısında, Mısır ve Türkiye arasında gerçekleşecek olan serbest ticaret bölgesinin önemine işaret etti. Reşid yapmış olduğu açıklamada, bu anlaşmayla Türkiye kaynaklı malların gümrük vergilerinin azalacağını söyledi. Bakan ayrıca, bu anlaşma Mısır ekonomisine ilk etapta olumsuz tesir edebileceğini uzun vadede ülke ekonomisine gelişimine modernizasyonuna k atkıda bulunacağını ifade etti.

Bu anlaşma önümüzdeki 16 yıl içerisinde Mısır ekonomisine zarar vermeyecek şekilde yerli şirketlere Türk mallarını tedrici olarak ithal etme imkanı sağlarken, diğer taraftan da Mısır mallarının gümrüksüz olarak Türkiye piyasasına girmesini kolaylaştırarak, Mısır mallarının başta AB ülkeleri olmak üzere Türkiye’nin ticari bağlarının olduğu diğer ülkelere de girişini temin edecek.

Bakan ayrıca, özellikle tekstil alanında yapılacak olan işbirliğinin Mısır tekstil ürünlerini dünya piyasasında rekabet edebilir bir hale getireceğine, Türkiye’deki üretim maliyetlerinin Mısıra nazaran yüksek olması nedeniyle, Türk sanayicisinin Mısır’da yatırım yapmasını sağlayacağını vurguladı.

Anlaşma metninin son maddeleri, iki ülke arasında ziraat ürünleri ve buna bağlı sanayi mallarının da kısmen veya tamamen gümrüksüz hale getirilmesini öngörüyor.           

Türkiye’nin diğer ülkelere tanımış olduğu ziraat ve ziraat ürünleri ile ilgili haklardan Mısır da yararlanarak, pirinç, mango, sarımsak, cevafe, kuru ve dondurulmuş sebze gibi ürünlerini diğer ülkelere kolaylıkla ulaştırabilecek.

Anlaşmada ilk olarak Mısırda üretilecek olan Türk mallarının Türkiye’ye girişindeki gümrüklerin AB standartlarına getirilmesi öngörülüyor.

 

İbrahim ÖZKILIÇ

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48