banner39

Türkiye Nevruz'u sakin kutladı

Türkiye genelinde kutlanan Nevruz bayramında küçük çaplı olaylar dışında hiçbir gerginlik yaşanmadı.

Arşiv 22.03.2008, 08:39 22.03.2008, 12:13
Türkiye Nevruz'u sakin kutladı

Nev (yeni) ve ruz (gün) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelen ve baharın habercisi sayılan Nevruz dün Türkiye'de coşkuyla kutlandı. Türkiye'nin dört bir yanındaki üniversitelerde Nevruz ateşleri yakıldı, pilavlar yenildi. Güneydoğu'da DTP'nin yaptığı etkinliklerde PKK ve Abdullah Öcalan lehine sloganlar atıldı. Nevruz genellikle olaysız kutlanırken özellikle Güneydoğu illerinde izinsiz eylemlere polis müdahale etti, gözaltılar yaşandı. Bazı kentlerde yaşanalar şöyle:

Siirt: Valiliğin Nevruz'un bugün kutlanması için verdiği izne karşın DTP'liler sokağa çıkmadı. DTP'li yöneticiler kutlamayı bugün yapmakta ısrarlı olduklarını söyledi. Gelen ihbar üzerine toprak altında dedektörle yapılan aramada Abdullah Öcalan'a ait posterle PKK flamaları bulundu. Emniyet Müdürü Cuma Ali Aydın, önceki akşam Roj TV'ye konuşan, halkı izinsiz gösterilere davet eden DTP İl Başkanı Abdurahman Taşçı hakkında suç duyurusunda bulunacağını belirtti. Aydın, "DTP Siirt Milletvekili Osman Özçelik'i, slogan atan ve ateş yakan bir grupla birlikte gördük. Milletvekiline halkı germemesi için ricada bulundum" dedi.

ŞIRNAK

Cizre'de önceki gece gösteri yapan grup, polise taş attı. Dün de Cizre ve Silopi'de olaylar çıktı, çok sayıda kişi gözaltına alındı.

HAKKARİ

Yüksekova'da bir grup Dağlıca karayolu üzerinde barikat kurdu. Güvenlik güçleri, grubu biber gazı ve su kullanarak dağıttı.

ŞANLIURFA

Viranşehir'de bir yolu kapatmak isteyen grup, polisin uyarılarına taş atarak karşılık verdi. 16 kişi gözaltına alındı, 10 polis yaralandı.

MERSİN

Korsan gösteri yapan grubu polis panzer ve gaz bombasıyla dağıttı.
Ağrı: Doğubayazıt ilçesinde güvenlik güçlerine taşlarla saldıran gruba polis müdahale etti. Nevruz ateşinin yakıldığı yerdeki direğin devrilmesi sonucu bir çocuğun vücudunda yaralar oluştu.. 

MARDİN

 Nusaybin ilçesinde Endüstri Meslek Lisesi'nin çatısına molotofkokteyli atıldı.
İSTANBUL

Beyoğlu'nda önceki gece ateş yakarak PKK lehine slogan atan grup, polis tarafından göz yaşartıcı gaz kullanılarak dağıtıldı.

İZMİR

Önceki gece Buca'da ara sokaklarda ateş yakarak izinsiz gösteri yapmak isteyen gruplara polis müdahalede bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?