banner39

Türkiye nüfusu 10 yılda yüzde 3.3 büyüdü

Türkiye, OECD ülkeleri arasında kentlerinin nüfusu en fazla artan ülke oldu.

Arşiv 05.04.2009, 21:22 05.04.2009, 21:22
Türkiye nüfusu 10 yılda yüzde 3.3 büyüdü

Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni  

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün hazırladığı "Bir Bakışta Bölgeler 2009" Raporu'na göre Türkiye, OECD ülkeleri arasında kentlerinin nüfusu en fazla artan ülke oldu.

Türkiye son on yılda "kent nüfusları en fazla artan, bölgeleri arasında en derin uçurumlar bulunan, en fazla cinayetin işlendiği, kişi başına düşen doktor sayısı en az olan" gibi ölçümlerde de en üst ya da üst sıralarda yer aldı.

OECD'nin "Bir Bakışta Bölgeler – Regions at a Glance 2009" raporu geçen hafta açıklandı.

10 YILDA YÜZDE 3.3 BÜYÜDÜK

OECD Raporuna göre , on yılda kent nüfusları en fazla artan ülkeler şöyle sıralanıyor:

Türkiye, Yeni Zelanda, Kanada, Finlandiya, İsveç, Japonya, Meksika, Portekiz, Yunanistan, Avusturya. Türkiye'nin kent nüfusu "genel olarak" on yılda yüzde 3.3 arttı. Türkiye'de "büyük" kentlerdeki nüfus artışı ise on yılda yüzde 4'ü buldu.

Avusturya'da ise artış yüzde 0.5 düzeyinde gerçekleşti. Rapora göre, büyük kent bölgelerindeki nüfus toplam OECD nüfusundan daha hızlı arttı, artış bir buçuk misline ulaştı. Artış kentleri büyüten demografik dinamiklerin yanında göç olgusunu da ortaya koydu.

Ulusal nüfus büyüme oranlarıyla büyük kent bölgelerindeki nüfus artışı kıyaslandığında, kentlerdeki artışın özellikle Almanya'da (8 kat daha fazla), Fransa ve İsveç'te (4 kat daha yüksek), Avustralya ve Türkiye'de (yaklaşık 3 kat daha yüksek) daha yoğun olduğu ortaya çıktı.

Macaristan ve Polonya'da nüfus son on yılda azaldı, kentlerde toplanmanın azalışı ise hızlı oldu. 2005 itibarıyla Türkiye'de halkın yüzde 38'i "büyük" kentlerin olduğu bölgelerde yaşıyor.

YÜKSEKOKUL EĞİTİMİNDE GERİDEYİZ

İlk ve ortaöğretim sonrası, ülkelerin gelecekteki vasıflı iş gücü potansiyelini göstermesi açısından gösterge kabul edilen üçüncü eğitim (yüksek okul eğitimi) istatistiklerine göre, 2005 yılında Finlandiya'da yükseköğretime kaydolan kişilerin oranı, nüfusun yüzde 6'sı düzeyinde. Türkiye'de ise rakam Lüksemburg, Almanya, Avusturya, Meksika ve İsviçre'deki gibi yüzde 3'ün altında oldu.OECD'nin bölgeler 2009 raporunda Türkiye'yle ilgili verilerden bazıları da şöyle: "-1999-2006 yılları arasında İspanya'da yıllık istihdam artışı yıllık 4.2'ye ulaşırken, Polonya ve Japonya'da binde 2 oranında düştü. Türkiye'de ise yıllık ortalama istihdam artışı OECD ortalaması yüzde 1'in üzerinde, yüzde 1.2 seviyesinde gerçekleşti.

-2006'da OECD ülkelerinin üçte birinde kadın istihdamı, toplam istihdam oranından yüzde 10 daha az idi, bu rakam, Türkiye, Kore ve Meksika'da yüzde 20 daha aşağı bulunuyordu.

-Türkiye 2006'da bölgeler itibarıyla kadınların istihdam oranlarında en fazla fark yaşanan OECD ülkesi oldu. Yani az gelişmiş yörelerdeki kadın istihdamıyla, gelişmiş bölgelerdeki istihdam farkı açısından birinci konumdaydı. Türkiye'yi Kore ve İtalya izledi. Aynı zamanda kadınların en az çalıştığı OECD ülkesi olan Türkiye'de kadın istihdam oranı ortalama yüzde 25'ler düzeyinde.  

 

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?