banner15

Türkiye Nükleer Silah Üretebilir!

Dünyanın etkin gazetelerinden The New York Times’ta, dün "Türkiye Irak’a girebilir" yorumu yeralmıştı, gazetede bugün yayımlanan bir makalede de "Türkiye nükleer silah üretebilir" denildi. İran’ın olası bir nükleer silah gücüne sahip olması halinde do

Türkiye Nükleer Silah Üretebilir!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Massachussetts Institute of Technology’de (MIT) Siyaset Bilimi Profesörü olan Barry R. Rosen tarafından kaleme alınan yazıda, "İran nükleer silah üretirse, bölgedeki bazı ülkeler de silahlanmak isteyebilir. Ancak bölgeye komşu ülkelerden sadece İsrail, Mısır, Suudi Arabistan ve Türkiye bu hedef doğrultusunda kaynaklara ulaşabilir" ifadeleri yer aldı. Türkiye’nin nükleer silah üretmek için gerekli kaynaklara ulaşabileceği belirtilen yazıda, Türkiye’nin bir NATO üyesi olduğu hatırlatıldı ve bu yüzden soğuk savaş döneminden kalma gelenekle Amerika’nın nükleer koruma programına dahil olduğu aktarıldı.
     
İran’ın nükleer silaha sahip olması halinde bunun üç büyük tehlikesi olduğu belirtilen yazıda bu ihtimaller, "İran nükleer silahları teröristlere verebilir, silahları başka ülkelere tehdit amacıyla kullanabilir, başka türlü tehlikeli çıkışlarda elinde koz olarak kullanabilir" şeklinde değerlendirildi. İran’ın daha önce Lübnan’da Hizbullah gibi terör örgütlerine silah sağladığının bilindiğini belirten gazete, "Ancak nükleer bir güce nükleer bir saldırı, nükleer bir karşı saldırının hedefi olmak anlamına gelir" yorumu yaptı.

Yazıda ayrıca, "ABD’ye nükleer silahlarla saldıran her kim olursa olsun çok daha fazla nükleer silahla bir karşı saldırıya maruz kalacaktır. İsrail’in politikası da hemen hemen aynıdır. Eğer bir terörist grup İran’ın nükleer silahlarından birini kullanırsa, İran saldırıya hedef olan ülkenin, silahın kaynağını bulması ve karşı saldırıya geçmesi ihtimaline karşı endişe duymalı" ifadeleri yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48