banner39

Türkiye Orta Doğu'da lider oluyor

Türkiye uzmanı Henri Barkey, yaşanan kanlı saldırının ardından Orta Doğu'da lider konumuna yükselen Türkiye'yi anlattı

Arşiv 04.06.2010, 11:20 04.06.2010, 11:20
Türkiye Orta Doğu'da lider oluyor


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Türkiye-İsrail ilişkilerinin "onarılamaz" şekilde zarar gördüğü kanlı yardım gemisi baskını, aynı zamanda Türkiye'nin Orta Doğu'da artan gücünün ve uluslararası alandaki aktif politikasının da öne çıkmasına neden oldu.

Lehigh Üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümü öğretim üyesi ve Carnegie Endowment adlı düşünce kuruluşunun uzmanı Henri Barkey tarafından dile getirilen bu görüşe göre, Ankara uzun zamandır geri planda sürdürdüğü bir mücadeleyi artık ön saflarda yürütüyor.

Ekonomik gücünü ve stratejik jeopolitik konumunu kullanmaya başlayan Türkiye aktif bir dış politika atağı ile, BM Güvenlik Konseyi'nden NATO'ya uluslararası teşkilatlara ağırlığını koyuyor, Orta Doğu'dan Balkanlar'a ve Kafkasya'ya değişik diplomatik girişimlerin odağında yer alıyor.

ABD'nin Türkiye konusunda fikir belirten önde gelen isimlerinden biri olan Barkey, İsrail-Suriye arasında arabuluculuk yapan Türkiye'nin Gazze saldırısı ile uğradığı "ihanetin" bir dönüm noktası olduğunu savunuyor.

Türkiye'nin bu yeni İsrail politikasının ilk işaretini Davos'ta verdiğini belirten Barkey, o günden itibaren hemen hemen her konuşmada Erdoğan'ın Gazze ambargosuna dikkat çektiğini ifade ediyor. Bir yandan da, tüm baskısını İran üzerine yoğunlaştıran Batılı ülkelere İsrail'deki nükleer silahları hatırlatıyor.

Erdoğan'ın İsrail'i nükleer silahlar konusunda hedef göstermesini "adaletsiz" olarak nitelendiren Barkey, İran'a yönelik baskılar "gerçeğin gizlenmesi" üzerine kurulu olsa da, Erdoğan'ın müttefiki Pakistan'ı gündeme getirmemesini eleştiriyor.

Barkey, AK Parti hükümetinin sivil toplum kuruluşlarının eylemi öncesi uyarı yaptığı ancak engellemesinin söz konusu olamayacağı açıklamasını "yardımı desteklediklerini gösteren bir çok işaret var" ifadesiyle inandırıcı bulmuyor.

Öte yandan başta İsrailliler olmak üzere kimsenin böyle bir sonuç beklemediğini savunan Barkey, "İsrailli yöneticilerin yetersizliği" sonucu Erdoğan'ın Arap sokaklarında yeni kahraman olduğunu söylüyor. "Şimdiye kadar birkaç Arap liderin yapabildiği İsrail'i köşeye sıkıştırma işini iki yılda yaptı" dediği Erdoğan'ın, Orta Doğu liderine dönüştüğünü belirtiyor.

İsrail-Türkiye kavgasının ABD için de büyük bir sıkıntı olduğunu kaydeden Barkey, Washington yönetiminin bir tarafı diğerine tercih etmek istemediğini kaydediyor.
Amerikalı uzmana göre, yeni dönemde Türkiye "zaten karmakarışık Orta Doğu denkleminde çok daha önemli bir aktör olarak kendini gösterecek".

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?