Türkiye Paha biçilmez bir kaynak

İtalya Başbakanı, "Türkiye AB yolunda gerekli reformları tamamlarsa, Avrupa açısından paha biçilmez bir kaynak olur" dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Türkiye Paha biçilmez bir kaynak

İtalya Başbakanı Romano Prodi,Türkiye'nin Avrupa'yla bütünleşme yolunda gerekli reformları tamamlamasının ardından, AB açısından "paha biçilmez bir kaynak" olacağını söyledi.

İtalya Başbakanlık binası Chigi Sarayı'nda yarın Türkiye'ye yapacağı iki günlük resmi ziyaret öncesinde AA muhabirinin soruları yanıtlayan Prodi, Türkiye'nin AB üyeliği konusunun geçici gerilimler ve heyecanlarla değerlendirilmesinin yanlışlığına da işaret ederek, "Bu denli tarihsel önem taşıyan bir probleme, geçici gerilimler ve heyecanların etkisi altında yaklaşmak doğru olmaz" dedi.

Başbakan Prodi, kendi liderliğindeki merkez sol iktidarın da Silvio Berlusconi liderliğindeki bir önceki merkez sağ hükümet döneminde olduğu gibi Türkiye'nin AB üyeliğini desteklemeyi sürdürdüğüne de dikkat çekti.

Prodi, Ankara'daki temaslarında Türkiye'nin AB üyeliği konusunun da ele alınacağını belirterek, şunları söyledi:

"Ayrıca, AB ile bütünleşme süreci de var. Bu konuda, Türkiye'nin reformları müspet biçimde tamamlama konusundaki gayretini perçinlemesini, Gümrük Birliği Sözleşmesi'ni Kıbrıs'ı da kapsayacak biçimde genişletmesini diliyorum."

Bir soru üzerine "Kıbrıs sorununu tartışmak için en uygun yerin Birleşmiş Milletler olduğu düşüncesindeyiz" diyen Prodi, İtalya'nın BM Güvenlik Konseyi üyesi olarak bu yönde çaba harcayacağını belirterek, 2008 sonuna kadar Kıbrıs'ta bir uzlaşı sağlanması dileğinde bulundu.

Prodi, Türkiye'yi tam üyeliğe taşıyacak sürecin olumlu biçimde sonuçlanmasını arzuladığını da sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?